Marcowy PMI dla przemysłu w Polsce niższy niż oczekiwano

  • PAP
opublikowano: 01-04-2022, 09:21

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 52,7 pkt. wobec 54,7 pkt. w lutym - podała firma Markit. Konsensus PAP Biznes zakładał PMI na poziomie 53,1 pkt.

"Wojna w sąsiedniej Ukrainie, która doprowadziła do niepewności, niestabilności i nasilenia presji inflacyjnej na całym świecie, przyczyniła się do spowolnienia wzrostu w polskim sektorze wytwórczym w marcu. Produkcja i nowe zamówienia spadły, a tempo wzrostu zatrudnienia i aktywności zakupowej osłabło. Ponadto niedobory podaży surowców wzrosły, a inflacja kosztów produkcji i cen wyrobów gotowych przyspieszyła" - napisano.

Autorzy badania podają, że produkcja spadła po raz pierwszy od 14 miesięcy, a osłabienie napływu nowych kontraktów zakończyło 15-miesięczną sekwencję wzrostową.

Markit podaje, że eksport ucierpiał jeszcze bardziej - wg najnowszych danych zlecenia od klientów zagranicznych odnotowały najostrzejszy spadek od połowy 2020 r.

Pogorszenie koniunktury było konsekwencją wojny w Ukrainie.

“Wybuch wojny w Ukrainie wpłynął destabilizująco na sytuację w polskim sektorze przemysłowym. Produkcja i nowe zamówienia spadły z powodu zrozumiałych obaw klientów, a handel z sąsiednimi krajami zza wschodniej granicy mocno ucierpiał. Ponadto problemy logistyczne obecne przy niedawnym ożywieniu w światowym przemyśle nasiliły się, prowadząc do kolejnego silnego wzrostu presji cenowych" - napisano w komentarzu.

"Z najnowszych wyników badań wyłonił się jednak płomyk nadziei: jeśli niektóre z powyższych problemów zostaną rozwiązane - a stoi to pod wielkim znakiem zapytania - firmy spodziewają się post-pandemicznego wzrostu popytu, który może prowadzić do dalszej ekspansji w sektorze w nadchodzącym roku” - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane