Mariaż z nauką zwiększa szanse na granty

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 07-01-2018, 22:00

Przedsiębiorcy chętnie ubiegają się o dotacje na projekty badawczo-rozwojowe, ale mają problem z ich zdobyciem.

W lutym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosi kolejne konkursy w ramach „Szybkiej ścieżki”, czyli najpopularniejszego instrumentu dotacyjnego dla przedsiębiorców stawiających na rozwiązania B+R. W puli poddziałania 1.1.1 programu Inteligentny Rozwój będzie aż 2,85 mld zł. Największe szanse na wsparcie mają przedsięwzięcia przełomowe dla branż.

— Projekty badawczo-rozwojowe powinny charakteryzowaćsię przede wszystkim innowacyjnością, a także możliwością wdrożenia i praktycznego zastosowania ich wyników w biznesie. Nowatorskie rozwiązanie może być wynikiem samodzielnej działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorcy lub współpracy z innymi podmiotami takimi jak jednostki naukowe — mówi Bogusława Mazurek, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido Taxand. Eksperci NCBR oceniają innowacyjność przedsięwzięć głównie pod kątem znaczenia zakładanych wyników prac B+R dla rozwoju konkurencyjności polskiej gospodarki na rynku międzynarodowym. Premiowane są też rozwiązania niedostępne jeszcze w naszym kraju.

— Również projekty, które przewidują współpracę przedsiębiorców z naukowcami, mają większe szanse na dofinansowanie. Niektóre programy wspierające rozwiązania B+R są adresowane tylko do przedsiębiorców, natomiast jednostka naukowa spełnia co najwyżej rolę podwykonawcy. W innych konkursach niezbędne jest stworzenie konsorcjum o charakterze naukowo-przemysłowym. Istotnym kryterium oceny wniosków jest też opłacalność przedsięwzięcia i zapotrzebowanie rynkowe na jego rezultaty — zaznacza ekspertka Crido Taxand.

Na wartość projektu badawczego składają się głównie kosztyoperacyjne, w tym m.in. wynagrodzeń, podwykonawstwa, wykorzystania aparatury naukowo-badawczej. Dodatkowo granty finansują prace przedwdrożeniowe, w tym m.in. usługi rzecznika patentowego, związane z opracowaniem dokumentacji wdrożeniowej i badania rynku.

Warto podkreślić, że ryzyko biznesowe projektów B+R jest znacznie wyższe niż np. przedsięwzięć wdrożeniowych, dlatego ich wsparcie jest również wyższe. Jeżeli mała firma, niezależnie od miejsca, w którym inwestycja zostanie zrealizowana, zaplanuje w budżecie badania przemysłowe, to dotacja na tę część projektu może wynieść nawet do 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mariaż z nauką zwiększa szanse na granty