Marihuana już oficjalnie legalna w Urugwaju

opublikowano: 07-05-2014, 07:45

Miłośnicy „ziela” mają już oficjalnie swój „raj na ziemi”. Prezydent Urugwaju podpisał właśnie ustawę legalizującą produkcję i sprzedaż marihuany, donosi serwis AP.

Jose Mujica, prezydent tego południowoamerykańskiego kraju, który był jednym z pomysłodawców projektu, złożył podpis pod dokumentem, który zezwala na produkcję i sprzedaż narkotyku pod nadzorem organów państwowych. Wśród głównych przyczyn stworzenia projektu przez rząd z Montevideo było odebranie tego bardzo rentownego biznesu z rąk grup przestępczych oraz obniżenie kosztów związanych z walką z nielegalnym handlem narkotykami. Specjaliści oceniają, że legalny dostęp do marihuany pozwoli odciągnąć ludzi od tzw. twardych narkotyków.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Według przyjętego dokumentu, obywatele Urugwaju i osoby stale mieszkające w tym kraju, mające ukończone 18 lat będą mogły legalnie dokonać zakupu 10 gramów marihuany tygodniowo. Będą musiały jednak być wpisane do specjalnego rejestru.

Handel marihuaną ma być prowadzony poprzez sieć wybranych aptek. Jak oceniają specjaliści, cena 1 grama marihuany ma kształtować się na poziomie poniżej 20-22 peso (poniżej 3 zł).

Prezydent Urugwaju ma nadzieję, że nowe regulacje pozwolą zaoszczędzić nieco środków przeznaczanych na walkę z handlem narkotykami, która rocznie pochłania około 80 mln  USD.

Urugwaj jest pierwszym krajem na świecie, który zdecydował się na legalizację tego narkotyku. W grudniu 2013 r. za takim rozwiązaniem opowiedział się, choć nie jednogłośnie, parlament tego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane