Masz psa, będziesz żył dłużej i zdrowiej

opublikowano: 13-10-2019, 22:00

Psy odwdzięczają się swoim opiekunom wiernością i przyjaźnią, ale to nie wszystko.

Jak się okazuje — mogą dać znacznie więcej. Z najnowszych badań wynika, że osoby, które mają psy, cieszą się lepszym zdrowiem — napisał „MarketWatch”, powołując się na American Heart Association. Ryzyko przedwczesnej śmierci spada u nich aż o 24 proc. w stosunku do osób, które psów nie mają, a ryzyko zawału serca aż o 64 proc.

To nie wszystko — opiekunowie psów, którzy doświadczyli zawału lub udaru, częściej przeżywają. Ryzyko śmierci u pierwszych spada o 33 proc., a u drugich — o 27 proc. Wiele wskazuje na to, że nie są to puste słowa.

— Trzymanie psa w domu wiąże się z podwyższoną aktywnością fizyczną, niższym ciśnieniem krwi i korzystniejszym poziomem cholesterolu w organizmie u ich opiekunów — mówi dr Caroline Kramer, endokrynolog, profesor medycyny na Uniwersytecie Toronto, dodając, że wszystkie te czynniki to klucz do zdrowego serca.

Skąd takie wyniki badań wielbicieli czworonogów? Sprzyjają im oczywiście częste i regularne spacery. Ostatnie badanie było tzw. metaanalizą, co oznacza, że naukowcy wykorzystali dane ogromnej grupy pacjentów zbierane w długim czasie — w tym przypadku przez 70 lat. Dotyczyły one aż 4 mln osób z całego globu.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy