mBank i PGGM zawarły transakcję transferu ryzyka o wartości 9 mld zł

DI
opublikowano: 24-03-2022, 18:51

mBank i PGGM zawarły transakcję transferu ryzyka na portfelu banku obejmującym kredyty korporacyjne oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw o łącznej wartości 9 mld zł.

Jest to pierwsza transakcja zrealizowana w ramach współpracy pomiędzy polskim bankiem a holenderskim funduszem emerytalnym PGGM oraz pierwsza transakcja sekurytyzacyjna mBanku.

Z perspektywy mBanku transakcja wspiera realizację celów określonych w strategii na lata 2021-2025, umożliwiając dalszy rozwój kluczowych inicjatyw w ramach bankowości korporacyjnej i detalicznej.

Dla PGGM transfer ryzyka portfela korporacyjnego stanowi unikatową możliwość dostępu do rodzajów ryzyka kredytowego, które nie są osiągalne na rynkach publicznych lub w innych transakcjach prywatnych i, w związku z tym, znacząco poprawia dywersyfikację całego portfela.

Od końca 2006 roku PGGM tworzył portfel inwestycji w transakcje podziału ryzyka kredytowego dla funduszu emerytalnego holenderskich pracowników służby zdrowia (PFZW) o aktywach w wysokości 277 mld euro. Jest to jeden z najbardziej doświadczonych i największych inwestorów, który posiada alokację w obszarze CRS (Credit Risk Sharing).

“Transakcja ma strategiczne znaczenie dla mBanku i wspiera rozwój akcji kredytowej we wszystkich segmentach, zgodnie z ogłoszoną niedawno strategią na lata 2021-2025. PGGM to jeden z największych i najbardziej doświadczonych inwestorów SRT na rynku, jest zaufanym partnerem dla największych banków na świecie. Jesteśmy dumni, że łączymy siły przy ich pierwszej transakcji na polskim rynku’ - skomentował Karol Prażmo, dyrektor zarządzający obszaru skarbu i relacji inwestorskich w mBanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane