MCI ucieka sprzed nosa 38,5 mln zł

Jarosław Królak
16-06-2009, 00:00

Biegli odmawiają MCI prawa do 38,5 mln zł odszkodowania za JTT Computer. Co zrobi sąd?

Biegli odmawiają MCI prawa do 38,5 mln zł odszkodowania za JTT Computer. Co zrobi sąd?

Po 15 miesiącach biegli sądowi wreszcie sporządzili opinię w sprawie ewentualnych strat MCI Management na akcjach zniszczonego przez fiskusa JTT Computer. Z obszernej opinii liczącej 70 stron wynika m.in., że to nie MCI, ale upadły JTT Computer powinien wystąpić do sądu z roszczeniem odszkodowawczym. Na osłodę biegli stwierdzili, że istnieje jednak związek przyczynowo-skutkowy między bezprawnymi decyzjami skarbówki a upadłością JTT.

Nadgorliwi naukowcy?

— Nie zmieniamy naszego stanowiska. Spokojnie czekamy na decyzję sądu. Chciałbym tylko zauważyć, że sąd nie pytał biegłych o to, kto powinien wystąpić z pozwem. W swoich interpretacjach wyszli poza zakres zainteresowania sądu — mówi Andrzej Lis, dyrektor inwestycyjny MCI.

Dodaje, że teraz dokładną analizę opinii sporządzą prawnicy funduszu.

Po południu spółka wydała komunikat. Skupiła się w nim na korzystnych dla siebie aspektach w opinii biegłych. Podkreśliła, że jest silny związek przyczynowo-skutkowy między działaniami skarbówki a upadkiem JTT. Ponadto nieutworzenie rezerw przez JTT na poczet ryzyka związanego z nałożeniem na firmę 10,5 mln zł kary nie przyczyniło się do pogorszenia jej sytuacji finansowej. Biegli nie stwierdzili też "niekorzystnych decyzji inwestycyjnych".

Co dalej

Proces ciągnie się już grubo ponad 2 lata. MCI twierdzi, że z winy fiskusa stracił na akcjach JTT 38,5 mln zł. Walory byłego lidera w branży IT fundusz kupił za 10,2 mln zł, a musiał je odsprzedać za 45 tys. zł, gdy JTT był bliski bankructwa. Dodając straty rzeczywiste do tzw. utraconych korzyści, kwota żądana od państwa wyniosła 38,5 mln zł. Prokuratoria Generalna (PG), reprezentująca skarb państwa, od początku twierdziła, że MCI, jako były akcjonariusz, nie ma legitymacji do żądania odszkodowania. Wrocławski sąd postanowił więc zasięgnąć pomocy biegłych. Opinię zlecił ekspertom z Katedry Inwestycji i Wyceny Przedsiębiorstw Uniwersytetu Szczecińskiego. Zadał 7 pytań. Biegli odpowiedzieli na nie, a nawet poszli o krok dalej. Mimo że sąd o to nie pytał, w opinii czytamy: "Szkoda MCI jako akcjonariusza nie jest zbieżna ze szkodą JTT". Biegli uważają, że aby w ogóle można było wyliczyć jakąkolwiek szkodę MCI, to właśnie JTT Computer powinno wystąpić o odszkodowanie do sądu (takiego pozwu nie ma i nie będzie). Stanowisko naukowców satysfakcjonuje PG.

— Jako silny dowód procesowy jest bardzo korzystna dla skarbu państwa. Uważamy, że MCI nie może żądać odszkodowania i biegli właśnie podzielili naszą argumentację — mówi Piotr Kaczorkiewicz, prawnik PG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MCI ucieka sprzed nosa 38,5 mln zł