MCI w górę, Ten Square Games w dół

opublikowano: 21-03-2022, 20:00

Zaufanie rynku buduje się długo, traci - bardzo szybko, wynika z porównania rankingów GSR za lata 2020 i 2021.

Przeczytaj i dowiedz się, które spółki najmocniej awansowały, a które najbardziej spadły w rankingu Giełdowa Spółka Roku 2021 r. w porównaniu z poprzednią edycją.

W 2020 r. kurs MCI wzrósł o 68 proc., a w 2021 r. - choć niemal bez przerwy rósł do listopada - skończyło się stopą zwrotu mniejszą o połowę. Dla ekspertów, którzy oceniali firmę Tomasza Czechowicza dużo ważniejsze były jednak jej osiągnięcia i potwierdzenie, że udany pod względem wyjść z inwestycji (ponad 1 mld zł) i zysków 2020 r. (126 mln zł netto) nie był jednorazowym wyskokiem. Po trzech kwartałach 2021 r. zysk netto sięga - bagatela - 506 mln zł, a wartość księgowa na jedną akcję to 35,48 zł. To dwa razy więcej od obecnego kursu na GPW. W portfelu funduszy MCI są udziały w takich firmach, jak IAI (oferuje platformę do tworzenia i prowadzenia e-sklepów) i Morele, e-sklep, który szuka nowego inwestora. Udziały w innym e-sklepie - działającym w krajach bałtyckich Pigu - MCI sprzedał w ubiegłym roku za 170 mln zł. I właśnie w kategorii “Sukces w 2021 r.” MCI został przez ekspertów oceniony najwyżej, dzięki czemu zajął w niej siódme miejsce. Wysoko cenione są także: innowacyjność i perspektywy rozwoju, niżej - kompetencje zarządu, a najsłabszym elementem są relacje z inwestorami. W tej ostatniej kategorii ocena i tak jest wyraźnie lepsza niż w 2020 r., ale zdecydowanie najmocniej poprawiło się postrzeganie innowacyjności składników portfela MCI. W sumie spółka awansowała w rankingu GSR aż o 65 pozycji - z 76 na 11 lokatę.

WEJDŹ NA STRONĘ GSR.PB.PL I PRZECZYTAJ O NAJLEPSZYCH SPÓŁKACH GIEŁDOWYCH>>

O ponad 50 miejsc (z 67 na 16) awansował Inter Cars (za sprawą lepszych ocen osiągnięć i perspektyw), o 40 (z 99 na 59) - VRG (eksperci docenili osiągnięcia i kompetencje zarządu). Ze 112 miejsca na 76 skoczył CI Games, głównie dzięki poprawie ocen w kategoriach kompetencje zarządu i sukces w 2021 r.

Spory skok stał się udziałem zwycięzcy rankingu - LPP (z 23 na 1 miejsce) i Kruka (z 38 na 7 miejsce). Przebojem do czołówki przebił się ubiegłoroczny debiutant - Shoper - który zajął w rankingu ogólnym czwarte miejsce.

Z ósmego na 98 miejsce spadł natomiast Ten Square Games, którego notowania w ubiegłym roku załamały się po zakończeniu fiaskiem przeglądu opcji strategicznych. Inwestorzy zwątpili także w dynamiczny rozwój firmy, a wyrazem tego jest dramatyczny spadek ocen w kategorii perspektywy rozwoju. Z 91,4 na 100 możliwych punktów, uzyskanych w 2020 r., w kolejnym roku ostało się niespełna 50. Z 83 do 59 pkt spadła ocena kompetencji zarządu, z 86 do 62 - relacji z inwestorami.

Po jednym dobrym roku obniżyły się oceny OncoArendi Therapeutics i Mercatora, po zmianach w zarządzie mocno popsuło się postrzeganie PKO BP (spadek z 22 na 78 miejsce). Znacznie słabiej wypadł też Budimex, ale nie przez zmiany w zarządzie (kompetencje Artura Popki, następcy Dariusza Blochera oceniane są niemal tak samo), ale zmianę postrzegania osiągnięć w poprzednim roku i pogorszenie perspektyw rozwoju. Ponownie spadły też notowania CD Projektu, który seryjnie wygrywał ranking GSR w latach poprzedzających premierę “Cyberpunka”. Kiedy ta okazała się klapą, spółka spadła w otchłań zestawienia. 94 pozycja jes niewiele wyższa niż zajęta przez Ten Square Games, ale też niewiele niższa niż PZU, Pekao, czy PKN Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane