Media: Arabia Saudyjska proponuje Rosji transakcję w związku z Syrią

PAP
07-08-2013, 20:43

Arabia Saudyjska zaoferowała Rosji pewne korzyści gospodarcze, w tym duży kontrakt na broń, pod warunkiem, że Moskwa przestanie wspierać syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada - poinformowała w środę agencja Reuters.

Agencja powołuje się na źródła na Bliskim Wschodzie i na zachodnich dyplomatów.

Według nich propozycję złożył w ubiegłym tygodniu w Moskwie na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem sekretarz generalny saudyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i zarazem szef wywiadu książę Bandar bin Sultan.

Zbliżone do Arabii Saudyjskiej źródła opozycji syryjskiej powiedziały, że książę Bandar zaproponował zakup rosyjskiej broni za sumę do 15 mld dolarów i złożył obietnicę, że Rijad nie będzie konkurował z Moskwą w dostawach gazu do Europy w zamian za zaprzestanie przez Rosję wpierania Asada i zgodę na nieblokowanie żadnej przyszłej rezolucji Rady Bezpieczeństwa w sprawie Syrii. (Rosja wraz z Chinami uczyniła to już trzykrotnie).

Inne dobrze poinformowane źródło z regionu Zatoki potwierdziło, że książę Bandar złożył ofertę zakupu dużej ilości rosyjskiej broni, lecz zaznaczyło, że koszt zakupu nie był wymieniany podczas rozmów w Moskwie.

Cytowany przez Reutersa anonimowo libański polityk powiedział, że spotkanie Bandara z Putinem trwało cztery godziny, a Saudyjczycy byli po nim "podekscytowani i zadowoleni".

Dyplomaci, na których powołuje się Reuters, utrzymują, że wstępna odpowiedź Putina na ofertę Bandara nie była rozstrzygająca. Jeden z dyplomatów podkreśla, że jest mało prawdopodobne, by "rosyjski przywódca przedłożył

kontrakt o broni, choćby najbardziej korzystny, nad obecny wizerunek Moskwy w tym regionie".

Reuters pisze, że nie udało się w środę uzyskać komentarza w sprawie spotkania od rzecznika Putina ani od saudyjskiego MSZ.

Trwający ponad dwa lata konflikt w Syrii podsycił napięcie między sunnitami a szyitami w regionie. Arabia Saudyjska i inne państwa sunnickie wspierają rebeliantów - głównie sunnitów - zwalczających Asada, który wywodzi się z mniejszości alawickiej. Alawici to wyznawcy skrajnego odłamu szyizmu. Rosja wspiera władze w Damaszku, nie przerwała dostaw broni do Syrii podczas konfliktu, w którym zginęło ponad 100 tysięcy ludzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Media: Arabia Saudyjska proponuje Rosji transakcję w związku z Syrią