Media: Grupa Wyszehradzka blokuje reformy Camerona

PAP
opublikowano: 17-02-2016, 13:31

Brytyjska prasa pisze w środę, że państwa Grupy Wyszehradzkiej - Polska, Czechy, Słowacja i Węgry - stanowią główną opozycję wobec planów renegocjacji członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, o co zabiega premier David Cameron.

Gazety podkreślają, że środkowoeuropejskie państwa zgodnie wypowiedziały się przeciwko ograniczeniu dostępu do zasiłków na dzieci w przypadku osób, które już przebywają w Wielkiej Brytanii, podkreślając, że ewentualne zmiany powinny obowiązywać tylko wobec nowych imigrantów.

Z takim stanowiskiem rządy państw Grupy Wyszehradzkiej zamierzają przystąpić do negocjacji podczas zaplanowanych na czwartek kluczowych rozmów na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli.

"Guardian" przytacza słowa przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który powiedział, że "z pewnością do osiągnięcia porozumienia konieczny jest dodatkowy wysiłek" i że "wciąż istnieją problemy, które nie zostały rozwiązane".

Jak oceniają media, jakiekolwiek dalsze ustępstwo wobec państw Europy Środkowej może być odebrane w Wielkiej Brytanii jako "upokorzenie" i może pomóc zwolennikom wyjścia z UE.

Anonimowe rządowe źródło cytowane przez "The Independent" sugeruje, że choć "wszyscy skupiają się na osiągnięciu porozumienia", wciąż możliwe jest, że premier Cameron odejdzie od stołu negocjacyjnego, jeśli proponowane warunki będą niezgodne z jego oczekiwaniami.

Gazeta spekuluje, że gdyby w czwartek doszło do zerwania rozmów, konieczne byłoby nadzwyczajne spotkanie Rady Europejskiej na początku marca.

Jeśli Wielka Brytania porozumie się z pozostałymi 27 państwami członkowskimi UE podczas czwartkowego szczytu, brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej odbędzie się najprawdopodobniej 23 czerwca.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane