Media: Jak uchronić się przed ptasią grypą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-11-2005, 08:13

Narastający niepokój, powodowany doniesieniami o możliwości wybuchu epidemii ptasiej grypy wśród ludzi, sprawia, że również chińskie media włączyły się w kampanię informacyjną i starają się doradzać, jak uchronić się przed tą chorobą.

Narastający niepokój, powodowany doniesieniami o możliwości wybuchu epidemii ptasiej grypy wśród ludzi, sprawia, że również chińskie media włączyły się w kampanię informacyjną i starają się doradzać, jak uchronić się przed tą chorobą.

    Odwołując się do opinii medycznych autorytetów, autorzy publikacji twierdzą, że najlepszą profilaktyką jest odpowiednia dieta.

    Zdaniem specjalistów od tradycyjnej chińskiej medycyny podatność ludzi na zarazki grypy zwiększa się wraz ze wzrostem wewnętrznej temperatury ciała. Środkiem zaś na jej zbicie może być przede wszystkim właściwe jedzenie.

    W tym kontekście eksperci nie polecają baraniny, wołowiny i kurcząt, bo konsumpcja tych rodzajów mięsa odczuwalnie podwyższa ciepłotę organizmu. Rekomendują natomiast częstsze włączanie do jadłospisu jarzyn, zwłaszcza szpinaku i rzepy, a także owoców; najlepsze są gruszki.

    Z zup, zdrowotne właściwości ma zupa z czerwonej fasoli - mówią lekarze. Dobroczynne, z punktu widzenia walki z chorobami zakaźnymi, cechy tego warzywa poznano już w czasach dynastii Han, rządzącej od 206 p.n.e. do 220 roku. Działanie terapeutyczne mają w tym względzie także białe grzyby, sprzyjające nawilżeniu płuc i wzmocnieniu systemu odpornościowego organizmu.

    Pozytywne walory ma mieć również, szeroko w Chinach uprawiany, anyż gwiazdkowaty, będący popularną korzenną przyprawą. Dodany do jak największej liczby posiłków pomoże on wybronić się przed ptasią grypą - utrzymują znawcy tematu. Proszek z tej rośliny jest zresztą podstawą znanego, produkowanego przez szwajcarski koncern Roche, przeciwgrypowego leku Tamiflu.

    Lekarze podkreślają, że poza dobrze dobraną dietą, ważne jest także, by nie ulegać obawom przed ptasią grypą. Strach i nerwy bowiem utrudniają przepływ dodatniej energii oraz zakłócają działanie układu immunologicznego człowieka. Tylko spokój może nas uratować - apelują.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane