Media: KE potwierdza konflikt interesów w sprawie premiera Czech

opublikowano: 31-05-2019, 11:28

Unia Europejska uznała za konflikt interesów sytuację, w której czeski premier-miliarder Andrej Babis utrzymywał związki z założonymi przez siebie biznesami, jednocześnie wpływając na decyzje, które mogą mieć wpływ na otrzymywane przez nie unijne dotacje, poinformował dziennik Hospodarske Noviny.

Audyt przeprowadzony przez Komisję Europejską miał zakończyć się konkluzją, że firmy, które Babis umieścił w funduszu powierniczym przed przejęciem przez niego władzy muszą zwrócić unijne dofinansowania otrzymane z unijnego budżetu w ubiegłym roku, twierdzi czeska gazeta powołując się na anonimowe źródła.

Andrej Babis
Zobacz więcej

Andrej Babis fot. Bloomberg

Babis twierdzi od dawna, że nie narusza prawa czeskiego i europejskiego. 

- Jestem zszokowany doniesieniami czeskich mediów, że Komisja Europejska zażądała zwrotu subsydiów otrzymanych przez moje byłe firmy – powiedział premier Czech serwisowi Novinky.cz.

Czeski resort finansów potwierdził otrzymanie audytu, ale nie odniósł się do jego szczegółów. Zwrócił jedynie uwagę, że znajdują się w nim „wstępne ustalenia, konkluzje i rekomendacje audytorów, które mogą być zmienione na podstawie przyszłych informacji przekazanych przez krajowe władze”. 

Zwykle czas na reakcję na wnioski audytu to dwa miesiące.

Babis jest oskarżany w Czechach o to, że jedna z jego byłych firm nielegalnie zdobyła fundusze unijne ponad dekadę temu. Prokuratorzy nie zdecydowali jeszcze, czy wystąpią z oskarżeniem, za czym opowiedziała się policja.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu