Mediana zarobków w IT to 12,5 tys. zł

AR
opublikowano: 10-02-2020, 11:48

Branża IT w Polsce wciąż nie zwalnia tempa - wynika z najnowszego raport No Fluff Jobs. Płace rosną, a ofert pracy przybywa

W 2019 roku mediana wynagrodzeń w branży  IT wyniosła 12,5 tys. zł (brutto) bez względu na typ umowy i doświadczenie. To oznacza wzrost mediany o 4 proc. w porównaniu do poprzedniego roku - wynika z raportu No Fluff Jobs, który zbiera informacje o zarobkach i trendach na rynku pracy IT w 2019 r.

-  Najlepszym specjalistom na rynku firmy oferowały stawki powyżej 20 tys. zł brutto, a czasem nawet przekraczające 30 tys. zł brutto - informuje Karolina Krzeska, dyrektor zarządzający No Fluff Jobs.

Oprócz wysokości wynagrodzenia oraz możliwości rozwoju informatycy coraz więcej wagi przywiązują do formy zatrudnienia.
Zobacz więcej

Oprócz wysokości wynagrodzenia oraz możliwości rozwoju informatycy coraz więcej wagi przywiązują do formy zatrudnienia. iStock

Jednak dynamika wzrostu zależna już była od formy zatrudnienia i stażu, używanej technologii, umiejętności a nawet miejsca zamieszkania czy dodatkowych benefitów. Ciekawostką jest to, że najwięcej - ponad 70 proc. ofert pracy - pochodziło od małych i średnich firm.

- Wzrost wynagrodzeń wydaje się mały, bo wynosi ok. 4 proc., ale to znak, że wciąż nie osiągnięto maksimum w wysokości oferowanej płacy. Firmy obecnie najczęściej szukają specjalistów z kilkuletnim doświadczeniem - mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Informatykom, jak się okazuje, mniej opłaca się umowa o pracę. Aż  60 proc. ogłoszeń w serwisie No Fluff Jobs w 2019 r. dotyczyło zatrudnienia na umowę B2B, a pracownicy wybierając tę formę zatrudnienia zarabiali na ogół więcej niż ich koledzy na etacie.

- Najczęściej poszukiwanymi specjalistami - podobnie jak w latach ubiegłych - są nadal programiści znający Java oraz JavaScript  - dodaje Karolina Krzeska.

Specjaliści znający Javę mogli liczyć na zarobki na poziomie 15 tys. zł na umowie B2B lub 12 tys. zł brutto na umowie o pracę. Podobne zarobki osiągnęli programiści .NET. Co ciekawe więcej od nich w minionym roku mogli zarobić specjaliści Big Data.

Jesli chodzi o deweloperów pracodawcy w swoich zespołach najczęściej poszukiwali doświadczonych specjalistów od backendu, ze znajomością Javy. To właśnie do tej grupy skierowane jest co trzecie ogłoszenie w serwisie No Fluff Jobs.

- Warto pamiętać, że sama znajomość technologii wiodącej już na rynku nie wystarczy. Pracodawcy dużo bardziej cenią sobie specjalistów, którzy np. w przypadku backendu, oprócz Javy znają SQL-a czy Springa i nie są zamknięci na zmiany. Takie wymagania coraz częściej pojawiają się jako niezbędne minimum do wykonywania pracy i ta tendencja będzie jeszcze postępować - tłumaczy Marek Psiuk, CTO w No Fluff Jobs.

Raport opracowano na podstawie próby 10 tys. ofert pracy opublikowanych w 2019 roku w serwisie No Fluff Jobs.  Wukorzystano też dane archiwalne na temat ofert pracy publikowanych w tym samym serwisie w 2018 roku.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu