Memoranda trafiły już do inwestorów

Marcin Goralewski
opublikowano: 08-04-2004, 00:00

17 firm kupiło memoranda dotyczące sprzedaży WSiP. Na złożenie ofert mają czas do 19 kwietnia. Możliwe są niespodzianki.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), prywatyzujące największego w kraju wydawcę książek edukacyjnych, nie zarzuciło pomysłu sprzedaży sporej części akcji tzw. stabilnemu inwestorowi. Zainteresowanie ogłoszonym niedawno zaproszeniem do rokowań jest spore.

Pewniaki z OFE

Wstępne memoranda informacyjne wykupiło 17 firm, zarówno z kręgu inwestorów finansowych, jak i branżowych — poinformowała agencja Mergermarket.

Na liście kandydatów jest Agora, wydawca „Gazety Wyborczej”, oraz fińska i francuska firma branżowa. Warto przypomnieć, że przy poprzedniej — trzeciej z rzędu — próbie prywatyzacji spółki memoranda informacyjne odebrało 30 podmiotów. Przetarg został jednak unieważniony.

MSP chce sprzedać jednemu lub kilku inwestorom od 30 do 60 proc. akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP). Jednocześnie zastrzegł sobie możliwość wyłączenia z oferowanych do sprzedaży akcji pakietu stanowiącego do 20 proc. ogółu walorów. Szans na to, aby akcje trafiły do jednego inwestora, praktycznie nie ma, a resort skarbu będzie pewnie dążył do tego, aby walory trafiły do otwartych funduszy emerytalnych. Taka konstrukcja oferty ma rozwodnić kapitał spółki, tak aby żaden z nowych akcjonariuszy nie miał nad nią kontroli. Zainteresowane udziałem w rokowaniach firmy mają czas do 19 kwietnia na złożenie ofert.

Kawałek na parkiet

— Równolegle z zaproszeniem do rokowań czeka nas klasyczna oferta publiczna. Będzie w niej można kupić 25 proc. lub 35 proc. akcji WSiP — tłumaczy Jan Rurański, prezes WSiP.

15 proc. akcji ma przejść na własność pracowników spółki.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ma zająć się prospektem emisyjnym firmy jeszcze w kwietniu. Tyle przynajmniej obiecał jej szef Jacek Socha.

Analitycy wróżą pierwszej ofercie publicznej WSiP powodzenie, choć przed upublicznieniem prospektu nie chcą wypowiadać się oficjalnie. Sukces oferty tłumaczą faktem, że na rynek trafi rynkowy lider o rocznych przychodach 250 mln zł i ustabilizowanym zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Memoranda trafiły już do inwestorów