Menedżerowie Echa i Griffina podejrzani o wręczenie 0,5 mln zł łapówki

opublikowano: 20-12-2017, 14:24
aktualizacja: 20-12-2017, 14:26

Prokuratura ujawniła, o co podejrzewa zatrzymanych we wtorek Przemysława Krycha, prezesa Griffin Real Estate i członka rady nadzorczej Echa Investment oraz Mikołaja Martynuskę, członka zarządu giełdowego dewelopera.

Usłyszeli zarzut wręczenia senatorowi PiS Stanisławowi Kogutowi 0,5 mln zł łapówki i obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w kwocie 1 mln zł. Menedżerowie, którzy wyrazili zgodę na podawanie ich pełnych danych osobowych, nie przyznają się do winy.
 
Według śledczych, którzy podpierają się m.in. podsłuchami i zeznaniami świadków, senator PiS i jego syn Grzegorz K. mieli powoływać się na wpływy u prezydenta Krakowa, wojewody małopolskiego i w małopolskim urzędzie ochrony zabytków i pośredniczyć w załatwieniu korzystnej dla Echo Investment decyzji o umorzeniu postępowania w sprawie wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. Beneficjentem przekazanej kwoty 0,5 mln zł stała się Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której Stanisław Kogut jest prezesem, a jego syn wiceprezesem.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Dawny hotel Cracovia został kupiony przez Echo Investment od Orbisu za 32 mln zł już w 2011 r. Wedle pierwotnych planów firmy budynek położony w bardzo atrakcyjnym miejscu Krakowa miał być rozebrany i zastąpiony galerią handlową. Zamysł ten zniweczył jednak plan zagospodarowania uchwalony przez radnych Krakowa. Echo zmieniło więc plany i chciało na tym miejscu postawić biurowce. I to się jednak nie udało, bo w listopadzie 2016 r. wojewódzki konserwator wpisał budynek na listę zabytków. To zapewne sprawiło, że pod koniec grudnia 2016 r. giełdowy deweloper zdecydował się sprzedać problematyczną nieruchomość. Za 29 mln zł kupiło ją Muzeum Narodowe w Krakowie.

Grzegorz K. usłyszał też zarzuty przyjęcia, w innych wątkach, dwóch kolejnych łapówek – o wartości co najmniej 170 tys. zł i 24 tys. zł. I w tych przypadkach drugim przyjmującym korzyści majątkowe miał być senator Stanisław Kogut. Prokuratura już wczoraj wystąpiła do marszałka Senatu o uchylenie immunitetu i wyrażenie zgody na tymczasowe aresztowanie polityka PiS. W reakcji na to Stanisław Kogut, zgodnie z wtorkowymi zapowiedziami, w środę zrzekł się immunitetu.

Tymczasem w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach wciąż trwają uzupełniające przesłuchania pięciu podejrzanych (poza Przemysławem Krychem, Mikołajem Martynuską i Grzegorzem K. są to jeszcze biznesmen Grzegorz F. i  Marcin F., prezes należącej do województwa małopolskiego spółki Małopolskie Dworce Autobusowe). Wszyscy nie przyznają się do popełnienia zarzucanych im czynów i składają wyjaśnienia. Po zakończeniu przesłuchań, jeszcze dziś śledczy zdecydują czy będą występować do sądu o tymczasowe areszty dla zatrzymanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy