Merkel: Unia Europejska naiwnie traktuje konkurencję Chin

opublikowano: 04-06-2019, 14:30

Kanclerz Angela Merkel uważa, że unijne regulacje dotyczące fuzji nie biorą pod uwagę rosnącej dominacji Chin i szkodzą dążeniu europejskich firm do konkurowania w skali globalnej.

Podczas wystąpienia w Berlinie Merkel wskazała, że przykładem naiwnego traktowania rosnącej konkurencji Chin było zablokowanie przez Komisję Europejską fuzji kolejowych biznesów niemieckiego Siemensa i francuskiego Alstomu.

Angela Merkel; fot. Bloomberg
Angela Merkel; fot. Bloomberg
None
None

- Jak można powiedzieć, że Chiny nie zaangażują się w Europie przez pięć następnych lat? Myślę, że takie twierdzenie jest pochopne – powiedziała Merkel. 

Odniosła się tym samym do twierdzenia Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. konkurencji, która sprzeciwiała się transakcji Siemensa i Alstomu przekonując iż chińskie spółki nie mają szans na stanie się wiarygodnym dostawcą taboru kolejowego do Europy w „bliskiej przyszłości”.

Kanclerz Niemiec wezwała władze Unii Europejskiej do zmiany reguł „w celu osiągnięcia prawdziwej konkurencji”. 

To jak dotąd najbardziej jednoznaczna krytyka polityki antymonopolowej Unii Europejskiej ze strony kanclerz Niemiec, która opowiadała się za tworzeniem tzw. europejskich championów dysponujących skalą działalności, pozwalającą rywalizować z Chinami i USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane