MF chce ułatwić prowadzenie ewidencji w składach podatkowych

  • PAP
opublikowano: 10-11-2022, 12:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić ułatwienia w prowadzeniu ewidencji podmiotom prowadzącym składy podatkowe - wynika z uzasadnienia do projektu zmiany rozporządzenia, które zostało opublikowane w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o propozycje zmian rozporządzenia w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, dzięki zmianom zmniejszy się liczba procedur, skrócony zostanie ponadto czas przeładunku wyrobów.

"Informacja o ilości przeładowywanych wyrobów akcyzowych co do zasady będzie mogła być uzyskana z odpowiednich dokumentów, nie zaś z faktycznego pomiaru czy przeliczenia tych wyrobów. Projekt rozporządzenia ma na celu zapewnienie przedsiębiorcom dodatkowego czasu na dokonanie ewentualnych zmian organizacyjnych, które pozwolą na prowadzenie ewidencji w postaci elektronicznej od 1 lutego 2024 r." - dodano w uzasadnieniu.

Jak wskazano, zmiany nie stwarzają ryzyka powstania nieprawidłowości w zakresie ilości przeładowywanych wyrobów akcyzowych, a w konsekwencji uszczupleń w poborze podatku akcyzowego, bowiem ilość towarów zostanie ostatecznie zweryfikowana po przemieszczeniu tych wyrobów do miejsca przeznaczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane