MF planuje odroczyć część wpłat zaliczek na PIT pobranych za styczeń 2021 r.

  • PAP
opublikowano: 03-02-2021, 13:48

Ministerstwo finansów planuje przedłużyć do 20 sierpnia 2021 r. terminy przekazania zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, pobranych przez płatników w styczniu 2021 r. - wynika z opublikowanego w środę projektu rozporządzenia.

Jak wynika z projektu, przedłużenie terminów dotyczy płatników, którzy ponies´li negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu pandemii i prowadzą działalność gospodarczą, określoną przez 48 kodów PKD. Jak zaznaczyło MF w komunikacie, chodzi m. in. o branże: gastronomiczną, rozrywkową, „dbającą o zdrowie fizyczne”, sprzedaży detalicznej i turystyczną i obejmie ok. 90 tys. przedsiębiorców.

fot. Puls Biznesu
fot. Puls Biznesu

Jak wyjaśniło też ministerstwo, przedłużenie terminów dotyczy zaliczek na podatek pobranych przez płatników od przychodów: ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy; od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez płatników; od podatku zryczałtowanego pobranego przez płatników, od dokonanych świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście, a także z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych. Przedłużenie dotyczy deklaracji PIT-4R i PIT-8AR.

Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw - zaznaczyło MF.

Ministerstwo przypomniało, że od wybuchu pandemii przedłużało w podobny sposób terminy dwa razy. Dla ok. 1,2 mln płatników PIT za podatek pobrany w marcu, kwietniu i maju 2020 r. Po raz drugi natomiast dla ok. 85 tys. płatników PIT w przypadku zaliczek i podatku pobranego za październik, listopad i grudzień 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane