MFW: propozycje Argentyny odnośnie zadłużenia „ważnym krokiem”

opublikowano: 07-07-2020, 19:04

Najnowsze propozycje złożone przez argentyński rząd wierzycielom odnośnie długu są „ważnym krokiem” w procesie restrukturyzacji zadłużenia tego południowoamerykańskiego kraju, ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy, donosi Reuters.

Rzecznik MFW stwierdził, że Fundusz ma nadzieję iż że wszystkie zaangażowane strony będą dążyć do osiągnięcia porozumienia w odpowiednim czasie.

9th Avenue w Buenos Aires, Argentyna
9th Avenue w Buenos Aires, Argentyna
Bloomberg

W piśmie skierowanym do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) rząd w Buenos Aires zaoferował zmniejszenie strat wierzycieli z tytułu obligacji, zwiększenie kuponów i skrócenie terminu zapadalności obligacji. Najnowsza propozycja zawiera m.in. minimalne progi uczestnictwa w restrukturyzacji długu o szacowanej wartości 65 mld USD.

Od maja, kiedy to Argentyna po raz dziewiąty w historii nie wywiązała się z zobowiązań wobec kredytodawców trwał impas w sprawie restrukturyzacji długu. 

Najnowsza oferta zakłada spłacenie narosłych odsetek za pomocą obligacji dolarowych i euro o terminie zapadalności w 2030 r. Ma także umożliwić posiadaczom obligacji wyemitowanych na podstawie postanowień z 2005 r. otrzymanie nowych obligacji na takich samych warunkach. Oferta pozwoli posiadaczom kwalifikujących się obligacji denominowanych w euro i franku szwajcarskim wybrać obligacje denominowane w dolarach.

Propozycja przedstawiona w minioną niedzielę zakłada rozpoczęcie spłaty kapitału w marcu 2025 r. i określa półroczne kupony, z wypłatami w marcu i wrześniu każdego roku, począwszy od września 2021 r. To termin wcześniejszy niż założony w poprzedniej ofercie formalnie przedstawionej w kwietniu, która sugerowała, że spłata odsetek rozpocznie się w 2023. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane