MFW: Unia powinna uprościć przepisy i skupić się na zadłużeniu

Unia Europejska powinna uprościć skomplikowane zasady budżetowe i skupić się głównie na relacji długu do PKB, uważa Reza Moghadam, szef departamentu europejskiego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW), którego cytuje Reuters.

Cztery lata kryzysu zadłużeniowego, który rozpoczął się w 2010 r. zwiększyły relację długu do PKB w 18 krajach strefy euro o 30 proc.  do ponad 90 proc. stwarzając jeden z najważniejszych problemów dla rządzących.

Reza Moghadam (źródło: youtube)
Zobacz więcej

Reza Moghadam (źródło: youtube)

W opinii Moghadama 28 państw Uni Europejskiej powinno również sprawdzić w jaki sposób lepiej egzekwować przepisy.

Ich uproszczenie powinno być priorytetem – powiedział  oficjel podczas konferencji w Brukseli.

Labirynt zasad jest trudny do przekazania opini publicznej, a liczba przepisów musi być diametralnie ograniczona. Dynamiki zadłużenia, czyli ewolucja wskaźnika zadłużenia do PKB, powinna być najważniejszą kotwicą fiskalną – twierdzi Moghadam.

Uważa on, że kraje UE muszą teraz utrzymać swoje nominalne deficytuy budżetowe poniżej 3 procent PKB.

Zgodność z celami fiskalnymi w Europie jest obecnie najniższa od końca lat 90. minionego wieku co odzwierciedla niską odpowiedzialność. Mechanizmy egzekwowania prawa w Europie nie są tak silne, jak w innych federacjach – podsumowuje urzędnik MFW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / MFW: Unia powinna uprościć przepisy i skupić się na zadłużeniu