Miedź mocno drożeje po trzęsieniu ziemi w Chile

PAP
01-03-2010, 08:12

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME zdrożała o 5,6 proc. do 7,6 tys. USD za tonę, ale teraz jej cena wynosi 7,46 tys. USD/t, co oznacza wzrost o 3,7 proc. Metal w dostawach na czerwiec na  giełdzie w Szanghaju zyskał dzienny limit, czyli 5,0 proc.

Na Comex w Nowym Jorku miedź w dostawach na maj zdrożała o 6,2 proc. do 3,4670 USD za funt. To największy wzrost w trakcie handlu od kwietnia 2009.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie mocno rosną rano w reakcji na informacje o trzęsieniu ziemi w Chile, które jest największym producentem metalu. Już teraz wiadomo, że trzęsienie, piąte pod względem siły w Chile od roku 1900, wyrządziło znaczne szkody gospodarce tego kraju, będącego największym eksporterem miedzi na świecie.

Dwie kopalnie rudy tego metalu, należące do koncernu Codelco, musiały przerwać produkcję, podobnie jak dwie rafinerie ropy naftowej.

Około pół miliona domów zostało poważnie uszkodzonych.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Miedź mocno drożeje po trzęsieniu ziemi w Chile