Miedź w Londynie zyskuje i ma przed sobą pozytywne perspektywy

  • PAP
opublikowano: 08-08-2022, 09:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie nieznacznie rosną. Inwestorzy rozważają ryzyko wystąpienia globalnej recesji. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana po 7.889 USD za tonę wobec 7.870,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

fot. Jim R. Bounds/Bloomberg

Na Comex miedź kosztuje 3,5460 USD za funt i tanieje o 0,17 proc.

Inwestorzy na rynkach finansowych rozważają ryzyko wystąpienia recesji w globalnej gospodarce, co obniżyłoby zapotrzebowanie m.in. na metale bazowe, w tym miedź.

Miedź ma jednak przed sobą pozytywne perspektywy - wskazują stratedzy.

W ostatniej dekadzie XX wieku miedź na LME kosztowała średnio 2.200 USD za tonę. w pierwszym dziesięcioleciu XXI w. tona miedzi była wyceniana z kolei średnio po 3.900 USD za tonę i po ok 6.700 na koniec ostatniego dziesięciolecia.

Podczas gdy te średnie ceny "maskują" nieco duże krótkoterminowe wahania cen miedzi, to tendencja wydaje się wyraźna - miedź będzie zyskiwać.

Metal będzie potrzebny przez wiele lat zanim nadejdzie na świecie zwrot w kierunku niskiej emisji dwutlenku węgla - oceniają eksperci rynków metali.

S&P Global prognozuje, że popyt na miedź na świecie podwoi się do 2035 roku, powodując głęboki globalny deficyt tego metalu.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zyskała 143 USD do 7.870,00 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane