Milionerzy wierzą w drobny biznes

Byli menedżerowie funduszu Oresa zakładają Equitin Partners. Mają 100 mln zł na inwestycje w małe i średnie firmy.

Dla większości międzynarodowych inwestorów finansowych Polska nie jest kopalnią złota. Niektórzy jednak są przekonani, że można tu znaleźć prawdziwe skarby. Na rynku pojawił się właśnie nowy fundusz private equity — Equitin Partners, zainteresowany inwestycjami w małe i średnie przedsiębiorstwa. — Chcemy wydać 100 mln zł w ciągu najbliższych 2-3 lat — mówi Erik Hallgren, jeden z założycieli funduszu.

Erik Hallgren, Maciej Górski i Piotr Kulikowski byli przez lata menedżerami funduszu Oresa Ventures. Teraz poszli na swoje i założyli fundusz Equitin, wspomagani finansowo przez sześć funduszy rodzinnych (family office).
Zobacz więcej

JEDNA WIELKA RODZINA:

Erik Hallgren, Maciej Górski i Piotr Kulikowski byli przez lata menedżerami funduszu Oresa Ventures. Teraz poszli na swoje i założyli fundusz Equitin, wspomagani finansowo przez sześć funduszy rodzinnych (family office). Marek Wiśniewski

Na gruzach Oresa

Erik Hallgren był przez lata menedżerem funduszu Oresa Ventures, podobnie jak jego dwaj koledzy-współzałożyciele Equitin Partners — Maciej Górski i Piotr Kulikowski. Wywodząca się ze Szwecji Oresa inwestowała w Polsce przez 20 lat i w sumie wydała u nas 150 mln EUR. Teraz przyszedł czas na nową formułę działania. Główny inwestor finansowy stojący za Oresą zdecydował się włożyć pieniądze w Equitin Partners, a menedżerom funduszu udało się namówić na inwestycję również pięć innymi funduszy zarządzających fortunami rodzinnymi (family office).

Rodzinne fundusze są potężnym źródłem finansowania kapitałowego w krajach Europy Zachodniej. Wymyślone przez Rockefellerów do zarządzania fortuną, rosną w siłę na świecie wraz ze wzrostem liczby najzamożniejszych rodzin. Kapitał często akumulowany jest przez pokolenia, a minimalna jego wartość wnoszona do typowego family office to 100 mln USD. Są potężne — dość wspomnieć, że fundusz rodziny Jacobsów (których wyniosła na biznesowe szczyty produkcja kawy), jest jednym z głównych pretendentów do kupna środkowoeuropejskich aktywów piwnego koncernu SABMiller. W Polsce tego typu instytucje dopiero raczkują, choć są i takie, które zdążyły już zgromadzić sporą fortunę.

Za największy fundusz rodzinny z polskim kapitałem można uznać Kulczyk Investments, swoje fundusze mają Michał Sołowow czy Jarosław Pawluk, założyciel kolejowego CTL Logistics. Wraz z rosnącymi fortunami polskich milionerów powinny stawać się coraz bardziej powszechne. Zdolność przyciągnięcia tego typu kapitału przez menedżerów Equitin Partners to niemały sukces, zważywszy na to, że działająca w Polsce konkurencja miewa w ostatnich latach problemy ze zgromadzeniem środków do nowych funduszy, a niektóre globalne podmioty private equity zamykają u nas działalność.

— Inwestujemy w segment małych i średnich firm, których nie dotyka wielka polityka, a które są beneficjentami wzrostu gospodarczego w Polsce — mówi Erik Hallgren.

Na fali osiągnięć

Najbardziej udaną inwestycją Oresy jest sieć prywatnych przychodni Medicover oraz Librus, dostawca systemów informatycznych dla szkół, znany głównie z e-dziennika. Teraz Equitin będzie korzystał z dotychczasowych doświadczeń Oresy, oraz z doświadczenia osób, które były z ną związane przez lata.

— Interesują nas usługi finansowe i B2B, edukacja, ochrona zdrowia i wyspecjalizowane usługi B2C. Mamy ambicje inwestować w najlepsze polskie spółki z segmentu MSP, które mają perspektywy dynamicznego wzrostu. Chcemy współpracować blisko z przejmowanymi firmami, by uczynić z nich liderów rynkowych w Polsce i za granicą — mówi Erik Hallgren.

Equitin planuje inwestować średnio 3-6 mln EUR w jedną firmę, choć jest gotowy włożyć w inwestycję nawet 10 mln EUR. Finansistom z funduszu Equitin pomaga Helene Zaleski, wieloletnia szefowa rady nadzorczej Alior Banku, reprezentująca interesy włoskiego Carlo Tassara. W komitecie doradczym jest też Thomas Ravensdale, założyciel Trinity Corporate Services, kolejnej udanej inwestycji Oresy, oraz Fredrik Stenmo reprezentujący interesy Oresy. Jest też William Mosakowski, który w ubiegłym roku kupił od Oresy Librusa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Milionerzy wierzą w drobny biznes