Miller: decyzja w sprawie RG w przyszłym tygodniu

06-09-2002, 18:46

Premier Leszek Miller zaprzeczył spekulacjom na temat podjętej decyzji w sprawie sprzedaży 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym tygodniu.

- Wciąż nie ma decyzji w sprawie Rafinerii Gdańskiej. Decyzje na ten temat zapadną w przyszłym tygodniu - powiedział w piątek Leszek Miller, przebywający z jednodniową wizytą na Dolnym Śląsku.

W piątek pojawiły się pogłoski, że na inwestora dla rafinerii wybrano już PKN Orlen. Spekulacje wywołały wzrost kursu płockiej spółki na GPW o 2,7 proc. do 17,15 zł.

PKN Orlen zadeklarował chęć zapłaty wynegocjowanej juz ceny przez konsorcjum Rotch i Łukoil. Środki na ewentualne przejęcie RG spółka zamierza pozyskać z kredytu bankowego, a nie ze sprzedaży Polkomtela, jak spekulowano na rynku.

- PKN byłby gotów przyjąć wstępnie wynegocjowaną przez konsorcjum Rotch i Łukoil cenę za akcje Rafinerii Gadańsk - powiedział prezes Wróbel podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Prezes PKN Orlen zaznaczył, że nie jest pewny, czy koncern nie przepłaci za papiery spółki, bo nie przeprowadzono due diligence.

- Jesteśmy jednak gotowi przyjąć tę cenę, gdyż chcemy by do transakcji doszło jak najszybciej - oświadczył Wróbel.

Nieoficjalnie mówi się, że konsorcjum Łukoilu i Rotch Energy miałoby zapłacić za wspomniany pakiet akcji 300 mln USD. Tymczasem prezes Łukoilu Wagit Alekpierow powiedział 'Gazecie Wyborczej', że konsorcjum Rotch Energy (51 proc.) i Łukoil (49 proc.) jest gotów wyłożyć 274 mln USD za 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej.

PK, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Miller: decyzja w sprawie RG w przyszłym tygodniu