Minister ds. równości chce większego udziału kobiet w zarządach firm

PAP
08-03-2012, 12:27

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz chce wprowadzenia przepisów obligujących firmy państwowe, spółki giełdowe i urzędy do zatrudnienia na stanowiskach menedżerskich kobiet.

„Te kwoty nie muszą być twardo zapisane w ustawie, te kwoty mogą być zapisane w standardach zarządzania spółkami czy urzędami. Docelowo możemy myśleć o osiągnięciu 30 proc. udziału kobiet w zarządach. Absolutnie musimy podjąć takie działania, aby kobiety się w tych zarządach znalazły” – powiedziała w czwartek w Poznaniu dziennikarzom Kozłowska–Rajewicz.

Pierwszym krokiem ma być zobowiązanie pracodawców do przygotowywania sprawozdań, z którego będzie wynikało ile jest kobiet w zarządach firm i ile zarabiają.

W ubiegłym tygodniu pełnomocniczka poinformowała, że wystąpiła do ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza z propozycją zmian w Kodeksie pracy, które zobowiązywałyby pracodawców do prowadzenia sprawozdawczości uwzględniającej stosunek zarobków kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach.

W Polsce, jak wynika z danych GUS, w 2010 r. kobiety zarabiały średnio 15 proc. (700 zł) mniej niż mężczyźni.

„W przypadku wyższych stanowisk te różnice są jeszcze większe i sięgają kilku tysięcy złotych, a Kodeks pracy zabrania różnicowania zarobków kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach i o podobnych kwalifikacjach” – powiedziała PAP minister.

Pełnomocniczka wzięła w czwartek udział w konferencji „Ach te... kobiety” zorganizowanej przez wicewojewodę wielkopolskiego Przemysława Pacię. Podczas wystąpienia przed forum aktywnych zawodowo i społecznie kobiet z Poznania zaapelowała do nich o więcej egoizmu.

„Namawiam panie do bardziej egoistycznego podchodzenia do swojej kariery. Kobiety potrzebują zdrowego egoizmu. Teraz często najpierw myślą o swoich rodzinach, a dopiero potem o sobie. Trzeba powiedzieć: +tak, to ja jestem lepsza w swojej pracy i chcę dostać wyższe stanowisko+. O to trzeba walczyć. Mamy dużo do zaoferowania. Dziewczyny do boju” – namawiała Kozłowska–Rajewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Minister ds. równości chce większego udziału kobiet w zarządach firm