Minister egergetyki RPA: Kryzys w Europie pokazuje wartość węgla

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 01-09-2022, 10:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Europa powraca do produkcji energii z paliw kopalnych, bo zielona energetyka odnawialna nie jest w stanie zabezpieczyć regionu w potrzebne dostawy prądu - uważa minister energetyki Republiki Południowej Afryki - Gwede Mantashe, pisze Bloomberg.

David Gray

Turbiny wiatrowe i elektrownie słoneczne mogą być wykorzystywane jako uzupełnienie produkcji z węgla, gazu, czy atomu, ale mają ograniczenia, powiedział Mantsache, dodając, że - podekscytowanie przejściem z węgla na odnawialne źródła energii staje się mitem -.

Minister energetyki RPA to były górnik i szef związków zawodowych. - Wielu uważa, że ​​odnawialne źródła energii są tak zwanym zbawicielem, a my wiemy, że tak nie jest. Niemcy nauczyły się tego boleśnie - mówi Mantsache.

Blisko 80 proc. energii elektrycznej w RPA produkowane jest z węgla za pomocą przestarzałych i niewydajnych elektrowni, przez co kraj narażony jest na przerwy w dostawach energii.

RPA zadeklarowało, że do 2050 roku zmniejszy emisję gazów cieplarnianych do zera i podjął kroki w celu zwiększenia zakupów energii odnawialnej od prywatnych producentów. Projekt spotkał się z sprzeciwem ze strony Mantashe i związków zawodowych reprezentujących górników obawiających się utraty miejsc pracy - pisze Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane