Minister finansów zapewnia, że dług Szwecji nie spadnie zbyt nisko

opublikowano: 29-03-2019, 14:14

Szwedzka minister finansów Magdalena Andersson zapewniła, że planowane reformy nie pozwolą aby dług publiczny kraju spadł zbyt nisko.

- Zapewniam, że w nadchodzących latach rząd przeprowadzi więcej reform, dlatego dług publiczny nie będzie malał jak sugerują dane. Nie tak szybko – powiedziała Andresson.  

Szwedzka minister jest krytykowana za to, że jej polityka fiskalna jest zbyt restrykcyjna w sytuacji spowolnienia gospodarki.

Dzięki długiemu okresowi prosperity i nadwyżek budżetowych dług publiczny Szwecji spadł do ok. 35 proc. PKB. To tzw. kotwica fiskalna, czyli poziom graniczny, wyznaczony przez samych Szwedów. Narodowy Urząd Zarządzania Finansowego, nadzór budżetowy, ostrzegał ostatnio, że dług publiczny Szwecji spadnie poniżej 35 proc. PKB w tym roku, a w 2021 roku przełamie granicę 30 proc. Reguły fiskalne nakazują rządowi wyjaśnienie parlamentowi sytuacji kiedy dług odejdzie o 5 pkt. proc. od wyznaczonego poziomu.

Ekonomiści zastanawiają się dlaczego rząd Szwecji nie wydaje więcej i więcej nie pożycza szczególnie w sytuacji potrzeby zwiększenia wydatków na szereg celów, m.in. infrastrukturę, ochronę zdrowia, nowe miejsca pracy czy świadczenia socjalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane