Ministerstwo rolnictwa chce, by ARiMR mogła zakładać spółki, kupować akcje i udziały

  • PAP
opublikowano: 06-09-2021, 18:58

Wprowadzenie możliwości zakładania spółek oraz nabywania udziałów lub akcji spółek przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przewiduje projekt zmiany ustawy o ARiMR, skierowany przez ministerstwo rolnictwa do konsultacji publicznych.

Zgodnie z projektem, Agencja po analizie przedsięwzięcia, dla którego zakładana będzie spółka oraz po uzyskaniu zgody organu nadzorującego będzie mogła utworzyć spółkę w trybie przepisów Kodeksu spółek handlowych.

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski

Jako korzyść z możliwości zakładania spółek Ocena Skutków Regulacji wskazuje m.in. zapewnienie świadczenia przez zakładane spółki wysokiej jakości wyspecjalizowanych usług na rzecz Agencji. Jako przykład wymieniono budowę, rozbudowę i unowocześnienie systemów informatycznych.

Pozwoli to na zastosowanie biznesowych rozwiązań powszechnych w sektorze prywatnym oraz wprowadzi możliwość zapewnienia zarobków na rynkowym poziomie w sektorze IT - podkreślono w OSR.

Proponuje sie? utworzenie wyspecjalizowanego podmiotu w formie spółki kapitałowej, a nie jednostki sektora finansów publicznych, co doprowadzi do „urynkowienia" wynagrodzeń - wskazuje Ocena. Celem powołania takiej spółki, według OSR, ma być uniezależnienie się od podmiotów zewnętrznych przy obsłudze Agencji w zakresie IT.

Projekt przewiduje też rozszerzenie katalogu stanowisk obsadzanych w drodze powołania o doradców Prezesa ARiMR. W takim przypadku powołanie ma być równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na podstawie powołania w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane