Ministerstwo Skarbu nie planuje prywatyzacji 'Rzeczpospolitej'

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2005, 12:45

Ministerstwo Skarbu nie ma planów prywatyzacji "Rzeczpospolitej", brak też w tej sprawie nacisków na resort ze strony prezydenta czy premiera - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu, Dariusz Marzec.

Ministerstwo Skarbu nie ma planów prywatyzacji "Rzeczpospolitej", brak też w tej sprawie nacisków na resort ze strony prezydenta czy premiera - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu, Dariusz Marzec. 

Odpowiedział w ten sposób na pytanie Kazimierza Marcinkiewicza (PiS), który chciał wiedzieć, czy Skarb Państwa przewiduje sprzedaż 49 proc. swoich udziałów w spółce "Rzeczpospolita", wydającej gazetę, oraz czy prawdą jest, że sprawą tą zainteresowani są zarówno premier, jak i prezydent.

"Jako osobie nadzorującej +Rzeczpospolitą+ nic mi nie wiadomo o jakichkolwiek pytaniach w tej sprawie ze strony premiera czy prezydenta.(...) Nie było żadnego nacisku na ministra skarbu w tej sprawie" - oświadczył Marzec.

Marcinkiewicz pytał też, jak minister zamierza wpływać na gazetę oraz prowadzić nad nią nadzór "w kontekście ostatnich wydarzeń".

"Mieliśmy do czynienia ze zmianą redaktora naczelnego +Rz+. Powołany został Grzegorz Gauden, (...) bezpośrednio kojarzony z jednym środowiskiem, dziś już na pewno można powiedzieć, ze środowiskiem politycznym. Niedawno nastąpiło usunięcie z redakcji znanego i uznanego publicysty (Bronisława Wildsteina, który rozpowszechnił listę nazwisk z zasobów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej - PAP), za rzeczy, które to środowisko krytykowało. Mamy więc do czynienia z naporem pewnych faktów" - zaznaczył Marcinkiewicz.

Marzec odparł, że jego resort nie ma żadnego wpływu na politykę kadrową gazety, redaktora naczelnego ani też "politykę tego redaktora wobec dziennikarzy", nie ma też "żadnych ambicji, żeby taki wpływ mieć".

"Ja dzisiaj po raz pierwszy od pana usłyszałem, kto jest redaktorem naczelnym tej gazety i skąd ten człowiek pochodzi. W ogóle się tym nie zajmujemy" - powiedział Marzec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane