Ministrowie rolnictwa Polski i Litwy: Zmienić unijną politykę rolną

PAP
24-09-2009, 15:43

Ministrowie rolnictwa Polski i Litwy uważają, że obecna polityka rolna Unii Europejskiej jest niekorzystna dla nowych krajów UE. Opowiadają się za jej zmianą w latach 2013-2020.

Ministrowie Marek Sawicki i Kazys Starkevicius uczestniczyli w czwartek w Forum Rolniczym w Sejnach (Podlaskie) na pograniczu polsko-litewskim. Podczas forum podsumowali pięć lat polskiego i litewskiego rolnictwa w UE.

"Niższe dopłaty dla polskich rolników powodują, że nasze gospodarstwa są mniej konkurencyjne na rynku. Musimy to zmienić. To nasze podstawowe zadanie i to zrobimy" - powiedział podczas sejneńskiego forum Sawicki. Dodał jednak, że pomimo tych zróżnicowań polskie rolnictwo i tak skorzystało z wejścia do Unii, a wiele gospodarstw nie jest gorszych od gospodarstw w krajach zachodnich.

Litewski minister rolnictwa powiedział PAP, że oczekuje "ujednolicenia unijnej pomocy dla rolników zarówno starej, jak i nowej Unii". Dodał, że tak jak polski minister, będzie szukał w Europie sojuszników tej sprawy.

Według Sawickiego Polska powinna do 2011 roku, kiedy to ma przejąć przewodnictwo we Wspólnocie, uzgodnić zmiany w polityce rolnej UE na korzystniejsze dla siebie.

Sawicki weźmie jeszcze w czwartek udział w Forum Polska Spółdzielczość Mleczarska w Augustowie, gdzie będzie dyskutował w producentami mleka o ich problemach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ministrowie rolnictwa Polski i Litwy: Zmienić unijną politykę rolną