Minutes: większość członków FOMC za dalszymi stopniowymi podwyżkami stóp

opublikowano: 03-01-2018, 20:06
aktualizacja: 03-01-2018, 20:07

Uczestnicy grudniowego posiedzenia FOMC debatowali nad zagrożeniami dla wzrostu gospodarczego USA. Niektórzy wyrazili obawy dotyczące niskiej inflacji, a inni wskazywali na mocny wzrost, który ma dostać wzmocnienie w postaci cięcia podatków.

Większość uczestników podtrzymało wsparcie dla dalszego stopniowego podejścia do podwyższania stóp.

Uczestniczy posiedzenia dyskutowali nad zagrożeniami, które mogłyby spowodować wyższe tempo podwyżek. Wśród nich jest wzrost presji inflacyjnej w przypadku gdy produkcja przekroczyłaby maksymalny, możliwy do utrzymania poziom, w sytuacji działania stymulacji fiskalnej lub akomodacyjnych warunków finansowych.

Wśród członków FOMC trwał spór co do perspektyw inflacji, która jest niska pomimo bardzo niskiego bezrobocia.

Członkowie FOMC uważają, że tempo podwyżek stóp mogłoby niższe gdyby inflacja nie zmierzałaby do celu wynoszącego 2 proc.

Odnosząc się do problemu relatywnie płaskiej krzywej rentowności członkowie FOMC uznali, że nie jest niezwykła z perspektywy historii. Niektórzy z nich uznało, że jest ważne aby nadal monitorować pochyłość krzywej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane