Mit agencji obalony, ale problemy zostały

  • Emil Szweda
opublikowano: 17-01-2012, 08:56

Po wczorajszym zachowaniu rynków finansowych nikt nie powinien już mieć wątpliwości, co do faktycznego wpływu agencji ratingowych na zachowanie rynków. Jest marginalny.

Rynki początkowo zareagowały wprawdzie przeceną, bo decyzja S&P o zbiorowej obniżce ratingów dla dziewięciu krajów Europy, w tym Francji, była do pewnego stopnia zaskoczeniem. Nie co do samego działania (oczekiwano go przecież od lata), lecz co do czasu. Jednak, kiedy tylko okazało się, że mimo obniżonego ratingu Francja bez najmniejszych problemów sprzedała bony skarbowe uzyskując lepsze ceny (niższe rentowności) niż na poprzedniej aukcji, kiedy cieszyła się jeszcze ratingiem AAA, stało się jasnym, że S&P nie jest w stanie rynków akcji i obligacji skrzywdzić. Z prostej przyczyny - to rynki antycypują decyzje agencji ratingowych, to agencje są spóźnione o wiele miesięcy wobec wydarzeń rynkowych, wreszcie - to Wall Street najwięcej płaci specjalistom od ryzyka. Agencje ratingowe po blamażu z oceną wiarygodności obligacji CDO odzierane są właśnie z kolejnego mitu - wpływu na rynki.

Do końca dnia nastroje w Europie poprawiały się, również giełdy w Ameryce Południowej notowały wczoraj zwyżki. Inwestorzy w Azji także od rana z zapałem kupowali akcje. Po części jest to po prostu oddech ulgi - Europa nie rozpadła się mimo obniżki ratingu, po części reakcja na dane z Chin, których PKB wzrósł w IV kw. o 8,9 proc. (oczekiwano 8,7 proc.). Zaledwie dzień wcześniej giełdy azjatyckie spadały z powodu obaw o nasilenie kryzysu zadłużenia na Starym Kontynencie po decyzji S&P oraz o słaby wynik gospodarczy Pekinu. Kiedy jedno i drugie okazało się nieprawdą, Nikkei zyskał 1 proc., Kospi 1,8 proc., a indeks giełdy w Szanghaju zanotował euforyczne 4 proc. uderzenie optymizmu.

W Europie takich fajerwerków nie będzie, ale dobre nastroje powinny się utrzymać. Obniżka ratingu dla funduszu stabilizacyjnego powinna przejść bez echa, ale dziś właśnie to EFSF będzie sprzedawał swoje bony i warto się tej aukcji przyjrzeć. Podobnie jak aukcji bonów Hiszpanii, Belgii i Grecji. Na rynek mogą mieć także znaczący wpływ wyniki kwartalne banków Citigroup i Wells Fargo, które znane będą przed rozpoczęciem notowań w USA. Dla GPW sesja będzie o tyle istotna, że WIG20 ma szansę powalczyć o wyjście ponad poziom 2200 pkt, co oznaczałoby wybicie z konsolidacji i stwarzało szanse na marsz w kierunku 2400 pkt.


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Open Finance

Polecane