Mittal Steel odpiera zarzuty Donbasu w sprawie Huty Częstochowa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-03-2005, 17:40

Koncern Mittal Steel, mający wyłączność na dalsze negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa (HCz), nie zgadza się ze Związkiem Przemysłowym Donbasu (ZPD), który uważa, że jego oferta kupna huty jest najlepsza i najbardziej korzystna dla Polski.

Koncern Mittal Steel, mający wyłączność na dalsze negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa (HCz), nie zgadza się ze Związkiem Przemysłowym Donbasu (ZPD), który uważa, że jego oferta kupna huty jest najlepsza i najbardziej korzystna dla Polski.

    "Stwierdzenia Związku Przemysłowego Donbasu nie znajdują poparcia w faktach" - powiedział w środę PAP rzecznik Mittal Steel w Polsce Jacek Mireński.

    Jak we wtorek poinformował portal Korrespondent.ru, powołując się na agencję Ukraińskie Nowiny, ZPD uważa, że kompleksowa ocena propozycji korporacji ujawni jej przewagę, odpowiadającą interesom zakładu i regionu, w którym znajduje się HCz.

    Zdaniem przedstawicieli ZPD, ich firma zaproponowała "maksymalnie realną cenę, znacznie przewyższającą cenę wyjściową, która uwzględnia wszystkie elementy synergii ukraińskich przedsiębiorstw Związku i kombinatu Huta Częstochowa". Według ZPD, ocena ofert i decyzja o przyznaniu holdingowi Mittal Steel wyłączności na dalszenegocjacje w sprawie zakupu HCz nie oznaczają jeszcze zakończenia przetargu.

    "Mittal Steel złożył bardzo konkurencyjną ofertę, która spełnia wszystkie warunki określone w przetargu. Obejmują one plany inwestycyjne dla Huty Częstochowa oraz zagadnienia dotyczące zatrudnienia. Donbas zastanawia się, jak mogliśmy złożyć lepszą ofertę, ale proszę pamiętać, że Mittal Steel jest jednym z najsilniejszych kapitałowo koncernów stalowych na świecie" - zaznaczył Mireński.

    Dodał, że o dobrej sytuacji finansowej koncernu świadczą opublikowane niedawno wyniki - przychody Mittal Steel w zeszłym roku wyniosły 22,2 mld dolarów, a zysk operacyjny 6,1 mld dolarów. W tym roku koncern zamierza przeznaczyć 1,5 mld USD na inwestycje we wszystkich zakładach, także w Polsce.

    "Prywatyzacja powinna być przeprowadzana w imię jak najlepszego interesu gospodarczego kraju. Bardzo się cieszymy, że Skarb Państwa uznał, iż oferta  Mittal Steel jest lepsza i że firma otrzymała wyłączność na dalsze negocjacje w sprawie zakupu Huty Częstochowa" - dodał Mireński.

    Przedstawiciele Mittal Steel mówią, że mogą Hucie Częstochowa zapewnić długoterminowe korzyści. "Zakład ten może stać się jednym z najważniejszych producentów wysokiej jakości blachy okrętowej w Europie. Musi jednak mieć dostęp do technologii i doświadczenia, które może zaoferować Mittal Steel" - powiedział Mireński.

    Jak podkreślił, szczegóły procesu prywatyzacyjnego, a zwłaszcza dotyczące oferty cenowej, złożonej przez Mittal Steel i ZPD są tajne. Komisja prywatyzacyjna 23 lutego przyznała Mittal Steel prawo na wyłączność w negocjacjach nt. kupna Huty Częstochowa. 3 lutego tego roku PZD i Mittal Steel złożyły oferty kupna tego przedsiębiorstwa.

    Związek Przemysłowy Donbasu i brytyjsko-hinduski koncern LNM Holdings (obecnie Mittal Steel) znaleźli się w ostatniej fazie przetargu na częstochowską hutę, wstrzymanego w pierwszej połowie 2004 roku. W pierwszej fazie przetargu, choć oferta Donbasu została uznana za lepszą przez komisję przetargową, to negocjacje podjęto z LNM, który parafował umowy z większością wierzycieli huty i podpisał pakiet socjalny.

    Jednak pod koniec kwietnia 2004 r. przetarg został wstrzymany w związku z wykrytymi nieprawidłowościami, a Donbas zaskarżył tę decyzję w maju do sądu. We wrześniu obie firmy zrzekły się jednak roszczeń i postanowiły poczekać na wznowienie przetargu, jednak pod warunkiem, że zostaną ponownie do niego zaproszone. Formalniewięc nie został ogłoszony nowy przetarg, ale nastąpiła jego kontynuacja na nowych zasadach, poprzez powtórne zaproszenie dwóch oferentów do rokowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane