Market One Capital powiększa portfel inwestycyjny. Po niedawnej transakcji z udziałem francuskiej firmy przyszedł czas na kolejną — grecką.
Market One Capital (MOC) niedawno ogłosił start drugiego funduszu venture capital. Zebrał 80 mln EUR (ponad 380 mln zł) m.in. od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i prywatnych inwestorów. W ostatnim czasie na rynku daje się zauważyć jego zawieszona aktywność inwestycyjna. Fundusz, choć wywodzi się z Polski, uwagę koncentruje głównie na zagranicznych start-upach.
Spersonalizowany transport
Najnowsza transakcja, w której MOC wziął udział jako koinwestor z Flashpoint i Venture Friends, została przeprowadzona z udziałem greckiej spółki Welcome Pickups. Start-up pozyskał w sumie 5,3 mln EUR.

Firma jest twórcą platformy oferującej spersonalizowany transport. Kapitał przeznaczy na ekspansję zagraniczną. Wykorzysta go również, by poprawić doświadczenia klientów z korzystania z rozwiązania, oraz na rozwój nowych produktów.
„Nacisk położymy zwłaszcza na podwojenie liczby destynacji w naszej sieci i rozpoczęcie działalności w Ameryce Północnej i Południowej” — mówi Alex Trimis, prezes i współzałożyciel Welcome Pickups, cytowany w komunikacie.
W związku z tak rozpisanymi planami spółka zamierza w pierwszym półroczu 2023 zatrudnić kilkudziesięciu pracowników z całej Europy, w tym z Polski.
— Zespół Welcome Pickups przeszedł bardzo trudną drogę w czasie pandemii COVID-19, kiedy ich biznes w pewnym momencie spadł praktycznie do zera. Wykorzystali ten czas na znaczną poprawę efektywności produktu, dzięki czemu w 2022 r. osiągnęli przychody wyższe o kilkadziesiąt procent niż w 2019 r. przy prawie dwukrotnie mniejszym zespole — podkreśla Jacek Łubiński, partner w MOC.
W 2022 r. liczba nowych destynacji dostępnych dla użytkowników platformy wzrosła o 30. W sumie firma obsługuje ich 100 na całym świecie.
Zaplecze dla deweloperów
MOC razem z innym polskim funduszem — Inovo Venture Partners — włączył się niedawno również do rundy inwestycyjnej prowadzonej przez francuską spółkę Pathway, współtworzoną przez Polkę. Tym konceptem zainteresowali się również Łukasz Kaiser, współautor TensforFlow i współtwórca Transformers, obecnie związany z OpenAI, oraz Roger Crook, były globalny prezes DHL.
Start-up tworzy technologię wspomagającą deweloperów IT w „budowaniu produktów opartych na danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym oraz reaktywnych”. Proponowane rozwiązanie, jak podawała spółka, znacząco zmniejsza latencję, czyli opóźnienie działania programu komputerowego powstające w wyniku oczekiwanie na wynik analiz systemowych.
Inwestycyjne wyznaczniki
MOC koncentruje działalność na inwestycjach w marketplace’y (B2B i B2C), network effects platforms i software. Założyciele funduszu zapowiadali, że w najbliższych czterech latach chcą do portfela włączyć około 30 start-upów. Zamierzają inwestować w firmy na etapie pre-seed i seed z Europy, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.
Fundusz ma już w na koncie inwestycje w dwa niemieckie start-upy, które szybko osiągnęły status jednorożców i wycenę powyżej 1 mld USD: Tier z branży mikromobilności oraz Jokr z sektora q-commerce. Inwestorzy liczą, że kolejne transakcje przyniosą podobne rezultaty.