MOC z Polski buszuje na zagranicznych rynkach

opublikowano: 12-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Market One Capital powiększa portfel inwestycyjny. Po niedawnej transakcji z udziałem francuskiej firmy przyszedł czas na kolejną — grecką.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie spółki trafiły na celownik jednego z największych polskich funduszy venture capital
  • jakich firm nadal poszykuje fundusz
  • ile kapitału ma na nowe inwestycje i w co będzie lokować pieniądze

Market One Capital (MOC) niedawno ogłosił start drugiego funduszu venture capital. Zebrał 80 mln EUR (ponad 380 mln zł) m.in. od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i prywatnych inwestorów. W ostatnim czasie na rynku daje się zauważyć jego zawieszona aktywność inwestycyjna. Fundusz, choć wywodzi się z Polski, uwagę koncentruje głównie na zagranicznych start-upach.

Spersonalizowany transport

Najnowsza transakcja, w której MOC wziął udział jako koinwestor z Flashpoint i Venture Friends, została przeprowadzona z udziałem greckiej spółki Welcome Pickups. Start-up pozyskał w sumie 5,3 mln EUR.

Z inwestorskim wsparciem:
Z inwestorskim wsparciem:
Alex Trimis i Savvas Georgiou, współzałożyciele Welcome Pickups, zyskali przychylność inwestorów m.in. z Polski. W Polsce będą też szukać pracowników.
materiały prasowe

Firma jest twórcą platformy oferującej spersonalizowany transport. Kapitał przeznaczy na ekspansję zagraniczną. Wykorzysta go również, by poprawić doświadczenia klientów z korzystania z rozwiązania, oraz na rozwój nowych produktów.

„Nacisk położymy zwłaszcza na podwojenie liczby destynacji w naszej sieci i rozpoczęcie działalności w Ameryce Północnej i Południowej” — mówi Alex Trimis, prezes i współzałożyciel Welcome Pickups, cytowany w komunikacie.

W związku z tak rozpisanymi planami spółka zamierza w pierwszym półroczu 2023 zatrudnić kilkudziesięciu pracowników z całej Europy, w tym z Polski.

— Zespół Welcome Pickups przeszedł bardzo trudną drogę w czasie pandemii COVID-19, kiedy ich biznes w pewnym momencie spadł praktycznie do zera. Wykorzystali ten czas na znaczną poprawę efektywności produktu, dzięki czemu w 2022 r. osiągnęli przychody wyższe o kilkadziesiąt procent niż w 2019 r. przy prawie dwukrotnie mniejszym zespole — podkreśla Jacek Łubiński, partner w MOC.

W 2022 r. liczba nowych destynacji dostępnych dla użytkowników platformy wzrosła o 30. W sumie firma obsługuje ich 100 na całym świecie.

Zaplecze dla deweloperów

MOC razem z innym polskim funduszem — Inovo Venture Partners — włączył się niedawno również do rundy inwestycyjnej prowadzonej przez francuską spółkę Pathway, współtworzoną przez Polkę. Tym konceptem zainteresowali się również Łukasz Kaiser, współautor TensforFlow i współtwórca Transformers, obecnie związany z OpenAI, oraz Roger Crook, były globalny prezes DHL.

Start-up tworzy technologię wspomagającą deweloperów IT w „budowaniu produktów opartych na danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym oraz reaktywnych”. Proponowane rozwiązanie, jak podawała spółka, znacząco zmniejsza latencję, czyli opóźnienie działania programu komputerowego powstające w wyniku oczekiwanie na wynik analiz systemowych.

Inwestycyjne wyznaczniki

MOC koncentruje działalność na inwestycjach w marketplace’y (B2B i B2C), network effects platforms i software. Założyciele funduszu zapowiadali, że w najbliższych czterech latach chcą do portfela włączyć około 30 start-upów. Zamierzają inwestować w firmy na etapie pre-seed i seed z Europy, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.

Fundusz ma już w na koncie inwestycje w dwa niemieckie start-upy, które szybko osiągnęły status jednorożców i wycenę powyżej 1 mld USD: Tier z branży mikromobilności oraz Jokr z sektora q-commerce. Inwestorzy liczą, że kolejne transakcje przyniosą podobne rezultaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane