Modernizacja linii kolejowej Warszawa-Łódź może być współfinansowana z funduszy unijnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-02-2006, 17:05

Modernizacja linii kolejowej Warszawa - Łódź może być współfinansowana z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej - zapowiedziała wiceminister transportu i budownictwa Barbara Kondrat na konferencji prasowej w piątek w Warszawie.

Modernizacja linii kolejowej Warszawa - Łódź może być współfinansowana z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej - zapowiedziała wiceminister transportu i budownictwa Barbara Kondrat na konferencji prasowej w piątek w Warszawie.

     Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na ten cel może być przeznaczone ok. 161 mln euro - powiedziała Kondrat.

    Jak poinformował PAP rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki, dzięki modernizacji tej linii będzie możliwa podróż z Warszawy do Łodzi w jedną godzinę (obecnie może trwać ponad 4 godziny-PAP). Część tej linii ma być dostosowana do prędkości 140 km na godzinę, część do prędkości 160 km na godzinę.

    "Musimy to wykonać do 2008 roku" - powiedział Łańcucki.

    22 lutego Komisja Europejska ostrzegła, że Polska do końca tego roku może definitywnie utracić prawie 90 mln euro, które Bruksela przyznała na transport w 2004 roku. Z puli 270 mln euro, dostępnych dla naszego kraju w 2004 roku na projekty w ramach Programu Operacyjnego Transport, Polska wykorzystała do tej pory około 2 proc. - poinformował wysokiej rangi urzędnik Dyrekcji Generalnej ds. Regionalnych Komisji Europejskiej.

    Przedstawiciele resortu potwierdzili w piątek informacje o bardzo niskim stopniu wykorzystania środków unijnych przeznaczanych na transport; zapowiedzieli przy tym, że ten stan wkrótce się zmieni.

    Jak poinformowała Kondrat, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport podpisano do tej pory 91 umów na dofinansowanie na kwotę 2,8 mld zł. Jest gotowa dokumentacja do podpisania kolejnych umów o dofinansowanie, a jednym z ważniejszych projektów jest modernizacja linii kolejowej Warszawa - Łódź.

    Kondrat zapowiedziała ponadto zmiany w organizacji resortu. Mają być powołane dwa departamenty - jeden od funduszu spójności, drugi od funduszy strukturalnych. Ma powstać też zespół, który przynajmniej raz w tygodniu monitorował będzie wykorzystanie funduszy unijnych.

    "Mamy do wykorzystania w ramach funduszy unijnych około 4 mld euro do 2008 roku. Nie pozwolimy na to, by jakiekolwiek pieniądze przepadły" - zadeklarowała Kondrat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane