Moduły przyspieszą rozwój PRS w Polsce

opublikowano: 06-12-2020, 22:00

Fundusz Tonsa i Kajima Properties zbudują mieszkania na wynajem instytucjonalny. Pomoże im technologia prefabrykacji

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Dlaczego giełdowy Pekabex jest naturalnym partnerem dla funduszu Tonsa
  • Jakie doświadczenie mają OBC i Pekabex
  • Co planują Tonsa i Kajima Properties

Tonsa, właściciel gdańskiego Olivia Business Center (OBC) i pochodzący z Japonii globalny inwestor Kaijma Properties zrealizują w Gdańsku wspólnie inwestycję w mieszkania na wynajem instytucjonalny. Zgodę na joint ventures wyraził właśnie UOKiK.

Kolejne projekty planowane są nie tylko w Gdańsku, ale w całej Polsce a nawet Europie. Główna działalność spółki obejmie długoterminowe projekty w sektorze mieszkaniowym na rynku europejskim, z wykorzystaniem innowacyjnych i elastycznych metod budowlanych, takich jak budownictwo modułowe.

Pasujące klocki
Pasujące klocki
Maciej Grabski, współwłaściciel OBC, jest również większościowym akcjonariuszem Pekabeksu, spółki mającej w Polsce pięć fabryk prefabrykatów dla budownictwa.
fot. Lukasz Glowala / Agencja Gazeta

Mieszkania z prefabrykatów

OBC ma już doświadczenia z wykorzystywaniem technologii modułowej. Ostatnio przez spółkę podległą Vivia Next dostarczyła wybudowaną w ekspresowym tempie moduł diagnostyczny dla szpitala w Gdańsku na Zaspie w ramach pomocy środowisku medycznemu w okresie pandemii COVID-19. W tę akcję zaangażowało się wiele znanych polskich firm, m.in. giełdowy Pekabex, który dostarczył prefabrykaty do montażu.

W przypadku budowania domów na wynajem na dużą skalę, OBC i Pekabex są naturalnymi sprzymierzeńcami, a co więcej, łączy je wspólny akcjonariusz. Współwłaściciel OBC Maciej Grabski jest również większościowym akcjonariuszem Pekabeksu – pośrednio kontroluje ponad 64 proc. akcji.

Technologia modułowa może przyspieszyć powstawanie polskiego rynku mieszkań na wynajem instytucjonalny. Według Ligii Szulc, pełnomocnika zarządu ds. komunikacji w Pekabeksie, budowa mieszkań z nowoczesnych prefabrykatów skraca cały proces budowlany o 30-40 proc. Na osiedlu PFR Nieruchomości przy ul. Okólnej w Toruniu powstaje 320 mieszkań. Od wbicia łopaty na początku października do końca listopada powstały tam trzy kondygnacje. Ukończenie budowy z mieszkaniami w standardzie pod klucz planowane jest w ciągu 17 miesięcy.

W przypadku budownictwa prefabrykowanego największym kosztem jest transport, dlatego najlepsze są inwestycje blisko fabryk elementów wykorzystywanych na budowie. Pekabex ma obecnie w Polsce 5 fabryk prefabrykatów i jest w trakcie ekspansji na rynki europejskie.

Nowy kierunek

Dla Tonsy, właściciela największego parku biurowego w Polsce, mieszkania w segmencie PRS (private rented sector) to nowość. OBC mająca dziś 175 tys. m kw. powierzchni biurowej, a docelowo 200 tys. m kw., jest największym projektem biurowym w Polsce. Wspólne przedsięwzięcie z Kajimą otwiera nowy kierunek działania.

"Tym kontraktem rozpoczynamy naszą aktywność w segmencie mieszkań na wynajem. W naszych projektach wykorzystujemy system budownictwa modułowego Vivia, który pozwala na szybką realizację obiektów pod klucz, znakomitą jakość i wysokie parametry środowiskowe“ napisał w komunikacie Marcin Szpak, przedstawiciel Tonsy dodając, że segment build-to-rent ma duży potencjał rozwoju.

Kajima Properties to działająca w Europie spółka należąca do globalnej firmy z branży nieruchomości Kajima Corporation of Japan. Do grupy tej należy m.in. spółka Kajima Student Housing, współwłaściciel (z Griffin Real Estate) akademików Student Depot. Kajima Properties działa też w Polsce w segmencie magazynowym.

Zdaniem Daniela Bumpsteada z Kajimy, partnerstwo z Tonsą i pierwsza inwestycja w Gdańsku będzie odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na profesjonalnie zarządzane wysokiej jakości mieszkania w Polsce. „Kajima ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu i zarządzaniu udanymi projektami z sektora najmu prywatnego w USA, a ponieważ sektor ten jest coraz bardziej postrzegany jako kluczowy sektor nieruchomości w Europie, postrzegamy Polskę jako rynek o dużym potencjale, który oferuje znaczne możliwości wzrostu dla naszego portfela.” – dodał Daniel Bumpstead.

Okiem eksperta
Silny gracz na rynku PRS
Dorota Wysokińska-Kuzdra
senior partner i dyrektor działu Corporate Finance w Colliers International
Silny gracz na rynku PRS
Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce cieszy się zainteresowaniem wielu inwestorów, którzy chcą w niego wejść. Nie dziwi zatem fakt, że inwestor poszukuje dewelopera, od którego może albo kupić gotowy budynek, albo wejść z nimi w wieloletnią współpracę w formule joint venture i wspólnie stworzyć większą platformę inwestycyjną mieszkań na najem.

Nieruchomości typu PRS stanowią jeden z najbardziej pożądanych produktów inwestycyjnych, zarówno w krajach, gdzie ten rynek jest rozwinięty, jak Niemcy czy Szwecja, ale także w krajach, gdzie sektor ten jest stosunkowo młody, a Polska do takich należy. Nowe joint venture utworzone przez fundusz Tonsa wspólnie z Kajima Properties to silny gracz na tym rynku, a jego pojawienie się z pewnością wzmocni fundamenty rynku najmu instytucjonalnego w Polsce. Szczególne znaczenie ma fakt, że nowa spółka w rozwoju platformy mieszkań na najem zamierza wykorzystać system budownictwa modułowego. Daje jej to przewagę nie tylko czasową, ale także pod względem jakości produktu i wysokich parametrów środowiskowych. Długoterminowe podejście do kwestii środowiskowych ma w dzisiejszych czasach bardzo duże znaczenie i staje się coraz ważniejsze dla wielu inwestorów.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane