Mogherini: reakcja UE na kryzys ukraiński będzie mocna i jednolita

PAP
opublikowano: 21-07-2014, 12:57

Reakcja Unii Europejskiej na kryzys ukraiński, zaostrzony po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu, będzie „skoordynowana, jednolita i mocna”, zapowiedziała w poniedziałek minister spraw zagranicznych Włoch Federica Mogherini.

Szefowa dyplomacji kraju sprawującego półroczną prezydencję UE, która będzie we wtorek po raz pierwszy przewodniczyć obradom ministrów spraw zagranicznych UE, poinformowała, że rozmawiała już ze swymi odpowiednikami z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Mogherini wyjaśniła też, że podczas niedzielnej rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem zaprosiła go na posiedzenie szefów dyplomacji państw UE, by – jak dodała - mogli zapoznać się z sytuacją na miejscu katastrofy samolotu, a także z kwestią zbierania szczątków ofiar i dostępu obserwatorów po to, by można było przeprowadzić „rygorystyczne i otwarte międzynarodowe śledztwo”.

Federica Mogherini wyraziła nadzieję, że podczas wtorkowego posiedzenia nie będzie “wielkich różnic w reakcjach” ze strony unijnych ministrów. Zapewniła, że Włochy sprawujące prezydencję będą ułatwiać dialog między państwami członkowskimi.

Federica Mogherini, fot. Bloomberg
Federica Mogherini, fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane