Mołdawia dogadała się z Gazpromem w sprawie cen gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2006, 07:47

Mołdawia będzie płacić 110, a nie 160 dolarów - jak pierwotnie chciał rosyjski Gazprom -  za 1000 m. sześciennych rosyjskiego gazu w pierwszym kwartale 2006 roku. Przedstawiciele Gazpromu i Mołdowagazu podpisali w poniedziałek kontrakt na tranzyt i dostawy rosyjskiego gazu do Mołdawii.

Mołdawia będzie płacić 110, a nie 160 dolarów - jak pierwotnie chciał rosyjski Gazprom -  za 1000 m. sześciennych rosyjskiego gazu w pierwszym kwartale 2006 roku. Przedstawiciele Gazpromu i Mołdowagazu podpisali w poniedziałek kontrakt na tranzyt i dostawy rosyjskiego gazu do Mołdawii.

Pod koniec zeszłego roku Gazprom podniósł o sto procent - z 80 do 160 dolarów za 1000 metrów sześciennych - cenę swego surowca dla Mołdawii. Kiszyniów nie zgodził się na nowe stawki i nie podpisał kontraktu z Gazpromem na 2006 rok. 1 stycznia Gazprom odciął dostawy gazu do Mołdawii.

Mołdawsko-rosyjski spór o gaz przysłoniło pozbawienie w tym samym czasie gazu Ukrainy i znaczny spadek dostaw do Unii Europejskiej przez jej terytorium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane