MON przesuwa termin złożenia ofert na śmigłowce, nie odwoła przetargu

ISBnews
opublikowano: 25-11-2014, 08:45

Na wnioski dwóch uczestników postępowania dotyczącego pozyskania 70 śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych RP, zdecydowano o zmianie terminu złożenia ofert z 28.11.2014 r. na dzień 30.12.2014 r., poinformował Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). W oświadczeniu przesłanym agencji ISBnews resort zapewnia, że nie zamierza unieważnić postępowania.

"Zmiana podyktowana jest staraniom do zapewnienia uczestnikom postępowania potrzebnego im czasu na rzetelne i dokładne przygotowanie ofert. Decyzja ta ma na celu dążenie do zapewnienia konkurencyjności prowadzonego postępowania" - czytamy w komunikacie.

W ocenie MON, decyzja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom niektórych uczestników postępowania co do wydłużenia czasu na przygotowanie ofert. Decyzję podjęto po głębokich analizach, przeprowadzonych w resorcie obrony narodowej, zmierzających do takiego ustalenia terminu złożenia ofert, który zapewni wypełnienie potrzeb operacyjnych Sił Zbrojnych RP w zakresie dostaw śmigłowców w oczekiwanym czasie.

"Przesunięcie terminu składania ofert nie wpłynie na dostawy śmigłowców" - czytamy dalej.

Na początku listopada na pytania agencji ISBnews nt. wycofania się z przetargu należącej do Sikorsky Aircraft Corporation - PZL Mielec - i możliwych konsekwencji tej decyzji amerykańskiego potentata dla przebiegu przetargu, MON poinformował, że nawet pozostanie na placu boju dwóch oferentów nie powoduje zmiany warunków przetargu.

"W sprawie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę 70 śmigłowców wielozadaniowych - Ministerstwo Obrony Narodowej kierując się interesem Sił Zbrojnych RP nie przewiduje, odwoływania postępowania lub zmiany jego warunków. Pragniemy zauważyć, że zamawiający, czyli Ministerstwo Obrony Narodowej określa bieżące potrzeby Sił Zbrojnych, a nie dopasowuje swoich wymagań do tego, co mają do zaoferowania poszczególni oferenci" - czytamy w komentarzu udzielonym ISBnews.

Resort dodał, że wymagania na śmigłowce wielozadaniowe dla Wojska Polskiego są znane wszystkim zainteresowanym od wielu miesięcy, jednak sama procedura ich pozyskania nie jest jawna. Stąd nie MON nie może się odnieść do decyzji PZL Mielec o rezygnacji z oferty na śmigłowiec Sikorsky S-70i Black Hawk.

Do przetargu przystąpiły należące do włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland zakłady PZL Świdnik ze śmigłowcem AW149, natomiast konsorcjum z Airbus Helicopters zaproponowało maszynę EC725 Caracal. Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r - początkowo na 26 śmigłowców, później zwiększono zamówienie do 70 szt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane