Moody's tnie rating S&P

JKW
opublikowano: 15-02-2013, 12:35

Agencje ratingowe to przykład branży, w której konkurencja jest wyjątkowo ciekawa. Tym razem szansy na uderzenie w rywala nie marnuje Moody's.

Jak podała agencja Moody's w komunikacie, obniża rating firmie McGraw Hill (właścicielowi Standard & Poor's) z A3 do Baa2. Uzasadnia, że spółka traci przychody i ogranicza dywersyfikację ich źródeł, a ponadto firma narażona jest na ryzyko wypłaty dużego odszkodowania w związku z procesem, jaki czeka ją z Departamentem Sprawiedliwości USA.

Rząd Stanów Zjednoczonych 4 lutego 2013 r. pozwał agencję S&P za przyczynienie się do wywołania kryzysu na rynkach finansowych. Departament Sprawiedliwości zarzuca agencji, że wystawiała wysokie oceny ratingowe instrumentom kredytowym z grupy derywatów wysokiego ryzyka, które po pęknięciu nieruchomościowej bańki gwaltownie straciły na wartość, co doprowadziło do zapaści systemu finansowego USA.

Decyzja agencji Moody's o obniżeniu ratingu konkurentowi odbierana jest jednak również w kategoriach zemsty. W 2010 r. S&P również obniżyła rating agencji Moody's (z A-2 do BBB+). Argumentowała to wprowadzanymi przez rząd USA zmianami w prawie. Nowe przepisy miały ułatwić pozywanie agencji ratingowych za ich błędne oceny. Według S&P rodziło to ryzyka dla Moody's, że będzie ona musiała wypłacać odszkodowania, co wpłynie na wyniki finansowe firmy.

Kiedy agencje ratingowe na wzajem obniżą sobie oceny do "śmieciowych"?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane