Moskwa nie będzie rozmawiać z Białorusią, dopóki ta nie zniesie cła

08-01-2007, 15:01

Rosja podejmie rozmowy z Białorusią dopiero wtedy, kiedy ta zniesie "nielegalne" cło na tranzyt rosyjskiej ropy naftowej.

Rosja podejmie rozmowy z Białorusią dopiero wtedy, kiedy ta zniesie "nielegalne" cło na tranzyt rosyjskiej ropy naftowej - oświadczył w poniedziałek w rozgłośni "Echo Moskwy" rosyjski wiceminister rozwoju gospodarczego i handlu Andriej Szaronow.

Według niego decyzja o rozmowach zapadnie najprawdopodobniej "dziś wieczorem na szczeblu szefów rządów".

"Białoruś poszła na całość, zaczynając pobierać ropę za niepłacenie przez Rosję bezprawnie wprowadzonego cła. To zakrawa na handlową wojnę" - powiedział, ostrzegając, że Rosja ma możliwości podjęcia kroków odwetowych. "Nie należy zapominać, że Rosja jest dla Białorusi największym rynkiem i partnerem gospodarczym numer jeden" - dodał.

Tranzyt rosyjskiej ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" przez Białoruś do Polski, Niemiec i na Ukrainę został w weekend wstrzymany. Szef rosyjskiego koncernu Transnieft Siemion Wajnsztok oskarżył Mińsk o bezprawne "podbieranie" od soboty ropy naftowej przeznaczonej dla Europy.

Władze białoruskie poinformowały w sobotę o wezwaniu przed sąd Wajnsztoka pod zarzutem niepłacenia cła za przesyłaną przez terytorium Białorusi ropę naftową.

W środę Mińsk ogłosił wprowadzenie cła na ropę przesyłaną tranzytem przez terytorium Białorusi, ustalając jego wysokość na 45 dolarów za tonę. Zaznaczył przy tym, że zarządzenie to obowiązuje wstecznie od 1 stycznia.

Jest to odpowiedź na wprowadzenie od 1 stycznia przez Moskwę cła eksportowego w wys. 180 dolarów za tonę na rosyjską ropę przesyłaną na Białoruś. Równocześnie Rosja od Nowego Roku podwyższyła cenę importowanego przez Białoruś gazu ziemnego z 47 do 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. (PAP)

mw/ ro/ jra/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Moskwa nie będzie rozmawiać z Białorusią, dopóki ta nie zniesie cła