Jest porozumienie w rodzinie Movie Games

opublikowano: 24-11-2022, 16:56
aktualizacja: 25-11-2022, 09:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rozmowy ostatniej szansy przyniosły efekt — po intensywnych całonocnych negocjacjach prezesi Movie Games i Road Studio uzgodnili warunki porozumienia, które kończy kilkumiesięczny konflikt.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

— od kiedy Road Studio i Movie Games prowadzą negocjacje

— kiedy osiągnięto porozumienie

— co spowodowało przełom w negocjacjach

— co zakłada porozumienie

— które kancelarie reprezentowały obie firmy

— jaki jest szacowany czas ukończenia „Alaskan Truck Simulator”

Pod koniec października pisaliśmy o wielkiej kłótni w rodzinie Movie Games. Czynnikiem, który spowodował rozlanie i upublicznienie konfliktu, była kwestia dalszego finansowania notowanej na NewConnect spółki Road Studio przez jej większościowego akcjonariusza — notowanej także na NewConnect spółki Movie Games.

Od tamtej pory Mateusz Wcześniak, prezes Movie Games, i Maciej Nowak, prezes Road Studio, rozmawiają głównie przez prawników. Pierwszy za pośrednictwem kancelarii HWW, a drugi — RKKW.

Konflikt kładł się cieniem na notowaniach obu firm oraz perspektywach Road Studio, które pracuje nad nieźle zapowiadająca się grą „Alaskan Truck Simulator”. Pierwotnie premiera tytułu, którego wydawcą jest Movie Games, była zaplanowana na 7 grudnia, ale na początku listopada Road Studio ją odwołało, nie podając nowego terminu.

Si vis pacem, para bellum

Według nieoficjalnych informacji PB w połowie listopada pojawiło się światełko w tunelu na zażegnanie konfliktu. Propozycja, która wpłynęła od pełnomocników Macieja Nowaka do Movie Games, spotkała się początkowo z dość entuzjastycznym przyjęciem — w spółce dało się słyszeć, że jest szansa na kompromis. Jak to często bywa, sprawa rozbiła się o szczegóły i w ostatnich dniach między kancelariami krążyły kontrpropozycje, z których każda miała być ostateczna. Żadna ze stron nie była gotowa do ustępstw. Osoby zbliżone do sprawy mówiły o impasie. Katalog rozbieżności wydawał się tak duży, że wynegocjowanie zapisów potencjalnej umowy w czwartek wieczorem wydawało się niemożliwe przed zwołanym na 25 listopada na godzinę 11 walnym Road Studio.

Dlaczego to takie ważne? W przypadku braku porozumienia spółka Movie Games, choć jest większościowym akcjonariuszem Road Studio, spodziewała się różnych niestandardowych zdarzeń. Przygotowywała się na nie m.in. po tym, jak w obiegu internetowym podczas dyskusji o niej pojawił się przykład niedawnego walnego ASM Group (też jest konflikt w akcjonariacie), którego zarząd zdecydował, że na październikowym walnym trzem akcjonariuszom przysługuje po zero głosów. Ponadto w porządku obrad miała się znaleźć m.in. dyskusja na temat współpracy Road Studio z Movie Games, zmiany w radzie nadzorczej czy zgoda na emisję z zagranicznym inwestorem. Krótko mówiąc — spółka spodziewała się potencjalnej awantury, której wolałaby uniknąć. Wyznaczona terminem walnego granica czasowa okazała się jednak przydatna.

Nocna zmiana

Niespodziewanie w czwartek wieczorem pojawiła się nadzieja po tym, jak Mateusz Wcześniak zaproponował, żeby w warunkach planowanego porozumienia skupić się na kluczowej kwestii, a mianowicie na uporządkowaniu sytuacji w Road Studio. Inne sprawy — niedotyczące bezpośrednio spółki, które pojawiły się w negocjowanej do tej pory propozycji — zostawić na później. Po tej propozycji impas został przełamany, a rozmowy nabrały rozpędu.

Negocjacje toczyły się praktycznie przez całą noc, a porozumienie osiągnięto nad ranem, po czym zaczęło się techniczne podpisywanie dokumentów. Nieoficjalnie wiadomo, że w ciągu nocy poprzedzającej walne obie strony zgodziły się na duże ustępstwa i wykazały dużo dobrej woli, żeby osiągnąć porozumienie.

Warunki ugody między Movie Games a prezesem Road Studio zakładały m.in. pokojowe przekazanie władzy w spółce (m.in. odejście prezesa, zmiany w radzie nadzorczej), pomoc w utrzymaniu zespołu, wycofanie z wzajemnych roszczeń oraz pakt o nieagresji.

W związku z porozumieniem walne, które rozpoczęło się o godzinie 11, przebiegło spokojnie. Wkrótce Road Studio poinformowało o rezygnacji prezesa Macieja Nowaka oraz trzech członków rady nadzorczej. Do rady nadzorczej Road Studio zostali powołani: Mateusz Wcześniak, Maciej Miąsik, Agnieszka Hałasińska, Michał Marczuk i Grzegorz Kubica.

Porozumienie ponad podziałami:
Porozumienie ponad podziałami:
W oficjalnym oświadczeniu Maciej Nowak, niedawny prezes Road Studio (z prawej) poinformował, że pod długiej i szczerej rozmowie doszedł do porozumienia z Movie Games, któremu szefuje Mateusz Wcześniak. Ocenił, że porozumienie kończy spór w sposób korzystny dla obu stron, ale przede wszystkim dla projektu „Alaskan Truck Simulator”.
materiały prasowe

Stan gry

Zażegnanie konfliktu to dobra informacja dla obu firm. W przypadku Road Studio teraz kluczowe będzie ukończenie „Alaskan Truck Simulator”. Oczekiwania wobec tytułu są duże — spółka informowała, że wersja demonstracyjna, która miała premierę w czerwcu, w ciągu doby została pobrana ponad 20 tys. razy, a w ciągu tygodnia ponad 100 tys. Teraz kluczowe pytanie brzmi, na jakim etapie produkcji jest gra i ile jeszcze będzie kosztowało jej ukończenie? Przypomnijmy, że w III kw. Road Studio wygenerowało ponad 1 mln zł kosztów działalności operacyjnej, a na koniec września w kasie miało niespełna 140 tys.

Według osób zbliżonych do producenta i wydawcy na ukończenie produkcji potrzeba jeszcze trzy, a maksymalnie sześć miesięcy.

O tym, że gra wymaga jeszcze sporo nakładów, zdaje sobie sprawę Movie Games. We wtorkowym komunikacie na temat sprzedaży akcji Drago Entertainment za ponad 3 mln zł spółka poinformowała, że część uzyskanych pieniędzy może posłużyć „do stabilizacji sytuacji w Road Studio”. Jedną z rozważanych w grupie, ale nie przesądzonych, opcji jest znalezienie wydawcy dla tytułu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane