Czytasz dzięki

Można liczyć na poprawę w przyszłym roku

Barbara Warpechowska
opublikowano: 08-11-2013, 00:00

Światowa produkcja stali rośnie, jednak głównie w krajach azjatyckich

Według danych Worldsteel, światowa produkcja stali surowej w pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 r. wyniosła 1,186 mln ton. To o 2,7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2012 r.

Rośnie w Azji

W pierwszych trzech kwartałach największy wzrost — o 5,9 proc. — zanotowano w Azji, gdzie wyprodukowano 795,1 mln ton. Liderem pozostają Chiny, skąd pochodziponad 46 proc. globalnej produkcji. Pozostałe kontynenty notują spadki. Ameryka Południowa z produkcją 34,8 mln ton zanotowała spadek o 1,2 proc. W Ameryce Północnej produkcja osiągnęła 88,9 mln ton, co oznacza spadek o 4,1 proc.

Również produkcja 81,5 mln ton w krajach CIS daje spadek o 3,4 proc. W Unii Europejskiej wyprodukowano 123,8 mln, to o 4,2 proc. mniej niż w tym samym okresie 2012 r. W Polsce do września wyprodukowano 6,1 mln ton, to oznacza spadek o 8,8 proc. w porównaniu z trzema kwartałami minionego roku. Pozytywne sygnały widać w danych z września.

Hutnictwo w niektórych krajach UE pokazuje wzrosty. W Polsce wyprodukowano 730 tys. ton stali surowej, czyli o 4,6 proc. więcej niż przed rokiem i o 0,8 proc. więcej niż przed dwoma laty. Niemiecka produkcja wyniosła we wrześniu 3,61 mln ton i była o 1,4 proc. wyższa niż rok wcześniej. We Francji produkcja wzrosła we wrześniu o 7,4 proc. do 1,373 mln ton. Podobnie w Hiszpanii, gdzie powstało 1,2 mln ton stali (wzrost o 5,9 proc.).

Spadki nadal notują huty w Grecji, Włoszech, na Węgrzech i w Czechach. Warto zauważyć, że rośnie także wykorzystanie mocy produkcyjnych. We wrześniu wynosiło 79,3 proc., a więc było o 3,4 proc. większe niż w sierpniu tego roku i o 2,1 proc. wyższe niż we wrześniu 2012 r. Na razie podane przez Worldsteel wyniki to dane szacunkowe, uzyskane z 65 krajów, w których powstaje około 89 proc. światowej produkcji stali.

— Europejski rynek stali bardzo dotkliwie odczuł skutki kryzysu gospodarczego z 2008 r. Nadal widoczne jest załamanie zapotrzebowania na produkcję hutniczą. Popyt na stal spadł o 30 proc. w stosunku do 2007 r. Europejski rynek stalowy znacznie gorzej radził sobie z kryzysem niż inne części świata — przypomina Surojit Ghosh, członek zarządu ArcelorMittal Poland.

Co ożywi rynek

Jakie są prognozy dla rynku hutniczego? Analitycy oczekują wzrostu popytu i produkcji w Indiach, Brazylii i Rosji. Surojit Ghosh dodaje, że zgodnie z ostatnimi prognozami Komitetu Ekonomicznego Europejskiego Stowarzyszenia Stali Eurofer rzeczywiste zużycie stali w tym roku w Unii Europejskiej zmniejszy się o 3,5 proc. Prognozy na 2014 r. są jednak nieco lepsze i mówią o 3-proc. wzroście popytu.

Źródłem poprawy ma być przede wszystkim ożywienie w stalochłonnych gałęziach przemysłu, a więc w budownictwie, motoryzacji oraz AGD. Te nieco lepsze prognozy nie oznaczają jednak, że europejski rynek stali znajdzie się w bardziej uprzywilejowanej pozycji w stosunku do pozostałych regionów. W USA przewiduje się wzrost popytu o 4 proc., w Brazylii i Rosji o 5 proc., a w Indiach o 6 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane