MSP analizuje wezwanie Tarnowa na akcje Polic

DI, PAP
opublikowano: 16-06-2011, 15:55

Resort skarbu nie podjął jeszcze decyzji, czy odpowie na ogłoszone w środę wezwanie Zakładów Azotowych Tarnów do sprzedaży 49,5 mln akcji Zakładów Chemicznych w Policach - poinformował w czwartek PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór. "Trwa analiza wezwania" - dodał.

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach wezwały w środę do sprzedaży 49,5 mln akcji Zakładów Chemicznych Police, co stanowi 66 proc. głosów na WZA, oferując po 11,5 zł za akcję. ZA Tarnów nie mają obecnie akcji Polic i w wyniku wezwania chcą uzyskać 66 proc. głosów na WZA tej spółki.

W wezwaniu napisano, że "podstawowym celem kupna pakietu kontrolnego akcji ZCh Police jest wzmocnienie pozycji konkurencyjnej grupy kapitałowej Azoty Tarnów w sektorze nawozów mineralnych".

Zakłady Azotowe Tarnów planują utrzymać akcje Polic w obrocie na Giełdzie Papierów Wartościowych. Skarb Państwa ma prawie 60 proc. akcji Polic.

Prezes Polic Krzysztof Jałosiński podkreślił w komunikacie, że konsolidacja Zakładów Chemicznych Police z Azotami Tarnów będzie pomyślna dla całej polskiej branży chemicznej.

"Pomyślny proces połączenia Zakładów Chemicznych Police i Azotów Tarnów oznaczać może powstanie silnej grupy kapitałowej, która mogłaby wówczas konkurować z największymi europejskimi podmiotami z branży chemicznej. Police zyskać mogą silnego partnera, co w dłuższej perspektywie może wzmocnić bezpieczeństwo biznesowe spółki" - podkreślił Jałosiński.

"Wydaje się, że nastąpić powinna też poprawa efektywności i warunków zaopatrzenia w surowce, w tym najistotniejszy - gaz ziemny. (...) ZCH Police w dalszym ciągu zachowają odrębną osobowość prawną w ramach ewentualnie powstałej grupy kapitałowej" - dodał Jałosiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu