MSP nie będzie wymuszać na KGHM zakupu akcji PLL LOT

opublikowano: 15-02-2007, 12:42

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie będzie wymuszać na KGHM Polska Miedź zakupu akcji Polskich Linii Lotniczych Lot od syndyka, choć sprzyjałoby takiemu projektowi.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie będzie wymuszać na KGHM Polska Miedź zakupu akcji Polskich Linii Lotniczych Lot od syndyka, choć sprzyjałoby takiemu projektowi, poinformował w czwartek minister skarbu Wojciech Jasiński. Minister zaprzeczył, by odmowa inwestycji w LOTmiała spowodować odwołanie członków zarządu miedziowego koncernu.

"Mówiliśmy, że będziemy sprzyjać tego typu propozycji [zakup PLL Lot - przyp. ISB], ale nie można wymuszać tego na spółce. To ona musi podjąć ostateczną decyzję" - powiedział Jasiński dziennikarzom w Sejmie.

Na pytanie, czy może to być przyczyną odwołania członków zarządu, minister odpowiedział: "Nie sądzę, aby to mógł być powód".

Czwartkowa "Rzeczpospolita" podała, że na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej KGHM, zaplanowanym na 23 lutego, może dojść do zmian w zarządzie, gdyż taki punkt jest w porządku obrad. Według "Rz", być może resort nie jest zadowolony, że zarząd firmy "nie zadeklarował jednoznacznie poparcia" dla rozważanych w MSP koncepcji wykupienia akcji od dotychczasowych inwestorów PLL Lot oraz Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Jasiński powiedział też w czwartek, że jeśli zakup przez KGHM akcji ZE PAK okaże się dobrym projektem, to MSP będzie za tym rozwiązaniem.

"Jeśli okaże się, że [zakup ZE PAK - przyp. ISB] biznesowo się sprawdzi, to jest to dobre rozwiązanie" - powiedział minister.

Dodał, że zaangażowanie w energetykę ma przed sobą przyszłość.

Prezes KGHM Krzysztof Skóra powiedział w środę, że miedziowy koncern nie pracuje nad projektem odkupu akcji PLL Lot od syndyka masy upadłościowej Swissair. KGHM nie bada też obecnie projektu inwestycji w akcje ZE PAK, jednak bierze pod uwagę taką inwestycję wśród rozważanych projektów w sektorze energetycznym.

MSP chciało, aby KGHM Polska Miedź zakupił pakiet 25,1% akcji Lotu od syndyka, choć resort rozważa jeszcze kilka wariantów przejęcia tego pakietu.

Ostatnio "Puls Biznesu" podał, że KGHM według nieoficjalnych informacji, jest wśród trzech podmiotów, które mogłyby przejąć akcje ZE PAK od Elektrimu kontrolowanego przez Zygmunta Solorza-Żaka. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane