MSP: Umowa Skarbu Państwa i syndyka SAirLines ws. PLL Lot do końca stycznia

ISB
opublikowano: 19-12-2007, 15:48

Nowa umowa pomiędzy syndykiem masy upadłościowej SAirLines BV a Ministerstwem Skarbu Państwa (MSP) jako akcjonariuszami POlskich Linii Lotniczych Lot, która będzie określała zasady pierwotnej oferty publicznej spółki i jej dalszej prywatyzacji, ma zostać podpisana do końca stycznia, poinformował w środę minister skarbu Aleksander Grad.

"Do 10 stycznia powstanie projekt nowej umowy pomiędzy Skarbem Państwa a syndykiem SwissAir dotyczącej Lotu" - powiedział Grad dziennikarzom w Sejmie. Dodał, że spodziewa się, iż ostateczna umowa, która określi zasady IPO Lotu i ostateczny udział SP w tej spółce, zostanie podpisana do końca stycznia.

Minister spotkał się z syndykiem we wtorek. "Porozumienie, które mamy podpisać, określi, że mamy wspólnie z syndykiem sprzedać akcje Lotu" - poinformował.

Zdaniem Grada, ustawowy zapis mówiący o konieczności zachowania przez Skarb Państwa 51% akcji PLL Lot utrudnia tę prywatyzację. "Będę wnioskował, aby zejść poniżej 51% w przyszłości" - zapowiedział minister.

MSP chce, aby oferta doszła do skutku w II połowie 2008 roku.

20 grudnia walne zgromadzenie PLL Lot zajmie się kwestią debiutu spółki na GPW, po tym jak rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała decyzję zarządu spółki dotyczącą rozpoczęcia przygotowań do wprowadzenia akcji Lot do obrotu publicznego.

W miniony poniedziałek prezes PLL Lot Piotr Siennicki poinformował, że liczy na debiut Lot na GPW w 2008 roku, po 6-8 miesiącach od decyzji akcjonariuszy. Siennicki powtórzył, że syndyk chce wyjść z Lot najszybciej jak to możliwe.

W połowie października Lot poinformował, że chce wejść na GPW w połowie 2008 roku, w ramach strategii spółki na lata 2008-2012, a MSP wyraziło na to zgodę.

Obecnie 67,97% akcji LOT-u posiada Skarb Państwa, a 25,1% akcji przewoźnika ma syndyk masy upadłościowej SAirLines BV, które w 1999 roku nabył od Skarbu Państwa szwajcarski holding SAirGroup, właściciel m.in. linii Swissair, które zbankrutowały w 2001 roku. Pozostałe 6,93% walorów to akcje pracownicze. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane