MSP: wyniki audytu KGHM ws. Sierra Gorda - w ciągu kilku tygodni

PAP
opublikowano: 20-05-2016, 17:35

Jestem przekonany, że w perspektywie najbliższych tygodni zarząd KGHM przedstawi wyniki audytu oceniającego zasadność inwestycji w kopalnię Sierra Gorda - poinformował w piątek minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz.

Szef MSP podkreślił, że sprawa dotycząca zasadności inwestycji KGHM w kopalnię Sierra Gorda w Chile jest badana przez samą spółkę. "Czekamy niecierpliwie na wyniki tego audytu. To jest bardzo skomplikowany, bardzo złożony audyt. Część tych operacji jest wykonywanych poza granicami naszego kraju" - zaznaczył.

"Jestem przekonany, że (...) wyniki tego audytu powinny zostać zakomunikowane inwestorom w perspektywie najbliższych tygodni" - dodał.

Odkrywkowa kopalnia w Chile została uruchomiona w czerwcu 2014 r. W listopadzie ub.r. spółka informowała, że w trzecim kwartale 2015 r. odnotowała 270 mln zł straty netto i 40 mln straty EBITDA na tym przedsięwzięciu. W pierwszym kwartale br. Sierra Gorda zanotowała 224 mln zł straty netto ważonej udziałem KGHM w tym projekcie. KGHM ma 55 proc. udziałów w kopalni.

Pod koniec lutego minister skarbu Dawid Jackiewicz wskazywał, że potrzebne jest przeprowadzenie audytu w KGHM, który pokaże, "dlaczego spotkaliśmy się z tak wielkimi trudnościami, jeśli chodzi o inwestycję w kopalnię Sierra Gorda w Chile". "Audyt ten musi przynieść odpowiedź na kilka podstawowych pytań; po pierwsze, w jaki sposób dywersyfikować działalność spółki, by nie była ona narażona na problemy finansowe w sytuacji spadających cen miedzi" - mówił.

Przychody Grupy KGHM w pierwszym kwartale 2016 r. wyniosły 3,9 mld zł, a zysk netto osiągnął 163 mln zł.

EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) Grupy KGHM w pierwszym kwartale br. wyniosła 987 mln zł, czyli o 294 mln zł mniej niż rok wcześniej. W tym samym okresie wynik netto Grupy obniżył się o 59 proc.

"Wiele informacji jest niepokojących. Mam nadzieję, że nowy zarząd (KGHM), który został powołany przed kilkunastoma tygodniami upora się z tym problemem i wyprowadzi spółkę na prostą" - powiedział w piątek minister skarbu.

KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa i jest jednym z czołowych na świecie producentów miedzi i srebra. Obecnie Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane