MSZ: w tym roku Polska przekaże 1 mld zł pomocy rozwojowej

(Artur Szymański)
opublikowano: 05-09-2006, 20:07

Około 1 mld złotych przekaże w tym roku Polska na pomoc rozwojową krajom rozwijającym się i przechodzącym przemiany polityczno-gospodarcze - wynika z szacunków MSZ. Jest to ok. 0,1 proc. produktu krajowego brutto. Wartość pomocy w 2005 r. sięgnęła 663 mln zł - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Rafał Wiśniewski.

Około 1 mld złotych przekaże w tym roku Polska na pomoc rozwojową krajom rozwijającym się i przechodzącym przemiany polityczno-gospodarcze - wynika z szacunków MSZ. Jest to ok. 0,1 proc. produktu krajowego brutto. Wartość pomocy w 2005 r. sięgnęła 663 mln zł - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Rafał Wiśniewski.

Do głównych odbiorców naszej pomocy należą m.in. Ukraina, Gruzja, Mołdowa, Afganistan, Irak i Angola. Spotkanie odbyło się w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W marcu w tym samym miejscu b. premier Kazimierz Marcinkiewicz oraz przywódca opozycji demokratycznej na Białorusi Aleksander Milinkiewicz podpisali list intencyjny w sprawie uruchomienia programu stypendialnego dla relegowanych z białoruskich uczelni studentów. Jak mówił Wiśniewski, to fragment naszych tegorocznych działań pomocowych.

Wiceminister dodał, że przekazując pomoc, Polska nie tylko wypełnia zobowiązania wynikające z naszego członkostwa w UE i OECD, ale także świadczy, że "w polskim społeczeństwie i klasie politycznej jest przyzwolenie na to, by taka pomoc przez nasz kraj była świadczona". We wtorek MSZ zainaugurowało stronę internetową www.polskapomoc.gov.pl, na której można uzyskać informacje o polskiej pomocy rozwojowej. Serwis skierowany jest zarówno do osób prywatnych, jak i organizacji.

Unia Europejska określa się jako największy na świecie dawca pomocy dla najbiedniejszych państw. Według Wspólnoty, w 2004 roku kraje UE przekazały na ten cel 43,3 mld dolarów, czyli ponad połowę całej międzynarodowej pomocy i ponad dwukrotnie więcej niż USA (19,7 mld dol.). Tymczasem europejskie organizacje pozarządowe wezwały Wspólnotę do przekazania większej gotówki utrzymując, że UE trzykrotnie zawyża kwotę przekazywanej pomocy. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / MSZ: w tym roku Polska przekaże 1 mld zł pomocy rozwojowej