Multimedia mogą wykupić obligacje

opublikowano: 07-03-2018, 22:00

Trzecia kablówka w kraju, czekająca na przejęcie przez UPC, chce zrefinansować dług i rozważa wykup wartych prawie 800 mln zł obligacji.

W biznesie nie można siedzieć z założonymi rękami. Multimedia Polska, trzecia pod względem liczby klientów kablówka w Polsce, nie może się doczekać przejęcia przez lidera rynku, czyli UPC. Umowę w tej sprawie podpisano w październiku 2016 r., a Liberty Global, właściciel UPC, miał zapłacić za Multimedia około 3 mld zł. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który jesienią ubiegłego roku ogłosił, że wchłonięcie kablowego numeru trzy przez numer jeden może ograniczyć konkurencję w 15 miastach, wciąż jednak nie wydał zgody na koncentrację.

ANDRZEJ ROGOWSKI
ANDRZEJ ROGOWSKI
W zawieszeniu: Multimedia, którymi kieruje Andrzej Rogowski, od półtora roku nie mogą doczekać się zgody urzędu antymonopolowego na przejęcie przez UPC. Stan zawieszenia przekłada się na wyniki spółki, która za dwa miesiące ma wypłacić obligatariuszom ponad 250 mln zł.
Fot. Marek Wiśniewski

— Niestety nadal nie mamy decyzji UOKiK, co stawia możliwość zawarcia tej transakcji pod znakiem zapytania. Zarówno spółka, jak i akcjonariusze mają alternatywną strategię działania na wypadek niedojścia transakcji do skutku, ale z uwagi na biegnący proces, dotyczący zakupu 100 proc. akcji spółki przez UPC, nie chcemy komentować tej sprawy — mówi Katarzyna Kanownik, rzecznik prasowy Multimediów.

Tymczasem Multimedia podpisały umowę z bankiem Credit Agricole, który ma zająć się finansowaniem zadłużenia kablówki.

„Przedmiotem umowy jest powierzenie bankom organizacji refinansowania zobowiązań spółki, w tym wcześniejszego wykupu obligacji. W przypadku zawarcia stosownej umowy kredytu spółka poinformuje obligatariuszy z należnym wyprzedzeniem o wcześniejszym wykupie obligacji” — podały Multimedia w komunikacie.

Multimedia wyemitowały obligacje w 2013 r. Inwestorzy zapewnili wtedy spółce nieco ponad 1 mld zł finansowania, które poszło na wykup starszych obligacji i spłatę 260 mln zł kredytu w PKO BP. Była to jedna z największych emisji obligacji korporacyjnych w historii polskiego rynku kapitałowego. Na rynku Catalyst notowanych jest obecnie tylko kilka większych serii, emitowanych głównie przez największe banki oraz państwowe spółki energetyczne. Jedyną porównywalną spółką, której obligacje o zbliżonej wartości są notowane na Catalyst, jest Cyfrowy Polsat, który w 2015 r. sprzedał papiery za 1 mld zł.

W maju ubiegłego roku, zgodnie z warunkami emisji, spółka wykupiła 25 proc. pierwotnej wartości nominalnej (na co poszło 250 mln zł). Do podobnego wykupu powinno dojść 10 maja tego i przyszłego roku, nim w 2020 r. spółka wykupi pozostałe obligacje. Może też jednak zrobić to wcześniej, m.in. w sytuacji, gdy jej główni akcjonariusze utracą nad nią kontrolę. Szczegółów jednak brak.

— Spółka rozważa ewentualne refinansowanie, ale na tym etapie jest to tajemnica przedsiębiorstwa i nie udzielamy żadnych informacji. Zmiana terminu wykupu obligacji może nastąpić, ale wymaga to zamknięcia tematu ewentualnego refinansowania, co dotychczas nie nastąpiło — informuje Katarzyna Kanownik.

Na koniec trzeciego kwartału 2017 r. Multimedia miały 758 tys. klientów, płacących łącznie za 1,7 mln usług telewizyjnych, telefonicznych i internetowych. W ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku osiągnęły 510 mln zł przychodów, czyli o 2 proc. mniej rok do roku. W prezentacjach dla inwestorów spółka wskazywała, że spadek przychodów to głównie efekt trwającego procesu sprzedaży. W porównywalnym tempie spadały też zyski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane