Marzę o tym, abyśmy zaczęli w Polsce doceniać znaczenie słowa „kontynuacja”. Sztuką jest dostrzec wartość w tym, co zrobił ktoś przed nami. Ani w biznesie, ani w państwie nie zawsze wszystko trzeba rewolucjonizować i tworzyć od podstaw.
Nowy rok to z jednej strony zamknięcie pewnego okresu, ale także nadzieja na wszystko, co ma dopiero nadejść. Puste strony naszych kalendarzy, które dopiero zostaną zapisane, zachęcają do refleksji i snucia planów. Statystyki mówią, że ponad 50 proc. Polaków podejmuje noworoczne postanowienia, a wśród najpopularniejszych stałe miejsce zajmuje „realizacja marzeń”.
Czym one są dla mnie jako polskiego przedsiębiorcy? Marzę o tym, abyśmy jako naród potrafili ze sobą rozmawiać i współpracować, tak jak robią to np. Niemcy, Francuzi, Izraelczycy i Amerykanie. Bez...
Aktywuj dostęp do pb.pl – zyskasz nieograniczoną możliwość czytania najświeższych informacji z gospodarki i rynków. Aby korzystać z nich jeszcze wygodniej, pobierz aplikację mobilną.
Zamów wersję Premium, a do Twojej dyspozycji będzie pełna zawartość pakietu Basic, a dodatkowo: e-wydania, raporty branżowe, LexBiznes oraz atrakcyjne rabaty na konferencje.
Uruchom pakiet Premium+ wraz z dostępem do serwisu z raportami ekonomicznymi SpotData Research, a uzyskasz szybki wgląd w aktualne trendy na rynkach, w przemyśle i handlu.
Prosta nawigacja pozwoli Ci korzystać z sekcji, które Cię interesują
Newslettery
Otrzymasz aktualny przegląd wiadomości o biznesie, branży, inwestycjach z Polski i ze świata
Aplikacja mobilna
Korzystaj wygodnie na każdym urządzeniu mobilnym z systemem Android lub iOS
Ponad milion archiwalnych artykuł
Nic Cię nie ominie. Zawsze możesz wrócić do tematów, które Cię zainteresowały
Raporty, rankingi, zestawienia
Dostęp m.in. do katalogów Gazel Biznesu, wyników rankingu Złoty Bankier, biuletynów Złotowieści, a także licznych raportów na temat bankowości w Polsce
E-wydanie „Puls Biznesu”
Elektroniczna wersja dziennika dostępna o godzinie 22 dzień wcześniej niż na papierze
E-wydanie „Puls Biznesu Weekend”
E-wersja ekskluzywnego miesięcznika, poświęconego tematyce lifestylowej w ujęciu biznesowym
Lex Biznes
System wiedzy prawnej LexBiznes, w którym znajdziesz m.in. wzory dokumentów oraz pism i akty prawne
Rabaty na konferencje i szkolenia
10% dla subskrypcji 12-miesięcznych, 5% jednorazowo w pozostałych przypadkach
Dostęp do 40 tys. wykresów i statystyk
Możliwość pobrania statystyki w formie wykresów i tabel do Excela
3 cykliczne raporty makroekonomiczne
Prognozy makroekonomiczne dla 1) Polski, 2) krajów CEE i 3) największych gospodarek świata / SpotData Research
3 cykliczne analizy szans i ryzyk finansowych
Mapa 1) ryzyka niewypłacalności w branżach, 2) cen surowców i towarów rolnych i 3) finansowa / SpotData Research
4 cykliczne analizy kluczowych trendów
Monitoring 1) handlu detalicznego, 2) przemysłowy, 3) rynku pracy i 4) budownictwa i nieruchomości / SpotData Research
Newsletter: Dane dnia
Ignacy Morawski opisuje swoje spostrzeżenia na temat najważniejszych trendów w polskiej gospodarce
Marzę o tym, abyśmy zaczęli w Polsce doceniać znaczenie słowa „kontynuacja”. Sztuką jest dostrzec wartość w tym, co zrobił ktoś przed nami. Ani w biznesie, ani w państwie nie zawsze wszystko trzeba rewolucjonizować i tworzyć od podstaw.
Nowy rok to z jednej strony zamknięcie pewnego okresu, ale także nadzieja na wszystko, co ma dopiero nadejść. Puste strony naszych kalendarzy, które dopiero zostaną zapisane, zachęcają do refleksji i snucia planów. Statystyki mówią, że ponad 50 proc. Polaków podejmuje noworoczne postanowienia, a wśród najpopularniejszych stałe miejsce zajmuje „realizacja marzeń”.
Adam Góral przedsiębiorca, prezes Asseco PolandMarek Wiśniewski
Czym one są dla mnie jako polskiego przedsiębiorcy? Marzę o tym, abyśmy jako naród potrafili ze sobą rozmawiać i współpracować, tak jak robią to np. Niemcy, Francuzi, Izraelczycy i Amerykanie. Bez tego nie da się budować i skutecznie dbać o swoje interesy. Marzę o tym, abyśmy zbudowali w Polsce prawdziwie cyfrową gospodarkę i stali się liczącym partnerem dla tych państw, które mają już bardzo mocną pozycję na arenie międzynarodowej.
Tylko jak to zrobić w sytuacji, gdy wiele polskich spółek informatycznych odnotowało w ostatnim czasie znaczący spadek przychodów, a kilka z nich ma obecnie poważne problemy finansowe? Przecież bez udziału polskiego sektora informatycznego nie będzie możliwe budowanie innowacyjnej gospodarki ani niezależności technologicznej kraju. Patrząc globalnie trudno nie dostrzec, że przyszłość należy do tych państw, które potrafią wytworzyć własne know-how w strategicznych dziedzinach i na tej bazie tworzyć solidne produkty z potencjałem eksportowym.
Umiejętność wytworzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych w takich dziedzinach, jak przemysł, bankowość, energetyka, telekomunikacja czy obronność sprawia, że gospodarka czy bezpieczeństwo nie jest uzależnione od obcych rozwiązań. Przyszłość należy do tych państw, które tworzą korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości oraz ekspansji międzynarodowej krajowych produktów. Marzę też o tym, aby stało się naszą dobrą praktyką to, że te polskie przedsiębiorstwa, które z powodzeniem wchodzą na międzynarodowe rynki, pociągną za sobą mniejsze firmy. W ten sposób dadzą im niesłychaną szansę na rozwój i sprawdzenie sił w nowych realiach.
Kto inny ma to zrobić? Chciałbym też, aby państwo potrafiło taką pozytywną postawę doceniać i wspierać, ponieważ sukcesy polskich firm służą nam wszystkim. Marzę o tym, abyśmy zaczęli w Polsce doceniać znaczenie słowa „kontynuacja”. Sztuką jest dostrzec wartość w tym, co zrobił ktoś przed nami. Ani w biznesie, ani w państwie nie zawsze wszystko trzeba rewolucjonizować i tworzyć od podstaw.
Musimy nauczyć się szanować i doceniać siebie nawzajem, jeśli chcemy, by szanowały nas inne państwa oraz zagraniczne firmy. Oczywiście trzeba zachować pokorę, zwłaszcza w tych dziedzinach, gdzie powinniśmy się uczyć od lepszych, ale jeśli my, Polacy, nie zaczniemy w końcu grać do jednej bramki, to nasza rola zostanie zmarginalizowana. Czy to wszystko uda się zrealizować w 2018 r.? Nie zależy to tylko ode mnie. Anatole France, francuski noblista, pisał, że „aby osiągnąć wspaniałe rzeczy, musimy marzyć tak dobrze, jak działać”. Jestem przekonany, że działać trzeba wspólnie, a marzenia warto mieć zawsze.