Góral: musimy marzyć tak dobrze, jak działać

Adam Góral przedsiębiorca, prezes Asseco Poland
opublikowano: 02-01-2018, 22:00

Marzę o tym, abyśmy zaczęli w Polsce doceniać znaczenie słowa „kontynuacja”. Sztuką jest dostrzec wartość w tym, co zrobił ktoś przed nami. Ani w biznesie, ani w państwie nie zawsze wszystko trzeba rewolucjonizować i tworzyć od podstaw.

Nowy rok to z jednej strony zamknięcie pewnego okresu, ale także nadzieja na wszystko, co ma dopiero nadejść. Puste strony naszych kalendarzy, które dopiero zostaną zapisane, zachęcają do refleksji i snucia planów. Statystyki mówią, że ponad 50 proc. Polaków podejmuje noworoczne postanowienia, a wśród najpopularniejszych stałe miejsce zajmuje „realizacja marzeń”.

Adam Góral przedsiębiorca, prezes Asseco Poland
Zobacz więcej

Adam Góral przedsiębiorca, prezes Asseco Poland Marek Wiśniewski

Czym one są dla mnie jako polskiego przedsiębiorcy? Marzę o tym, abyśmy jako naród potrafili ze sobą rozmawiać i współpracować, tak jak robią to np. Niemcy, Francuzi, Izraelczycy i Amerykanie. Bez tego nie da się budować i skutecznie dbać o swoje interesy. Marzę o tym, abyśmy zbudowali w Polsce prawdziwie cyfrową gospodarkę i stali się liczącym partnerem dla tych państw, które mają już bardzo mocną pozycję na arenie międzynarodowej.

Tylko jak to zrobić w sytuacji, gdy wiele polskich spółek informatycznych odnotowało w ostatnim czasie znaczący spadek przychodów, a kilka z nich ma obecnie poważne problemy finansowe? Przecież bez udziału polskiego sektora informatycznego nie będzie możliwe budowanie innowacyjnej gospodarki ani niezależności technologicznej kraju. Patrząc globalnie trudno nie dostrzec, że przyszłość należy do tych państw, które potrafią wytworzyć własne know-how w strategicznych dziedzinach i na tej bazie tworzyć solidne produkty z potencjałem eksportowym.

Umiejętność wytworzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych w takich dziedzinach, jak przemysł, bankowość, energetyka, telekomunikacja czy obronność sprawia, że gospodarka czy bezpieczeństwo nie jest uzależnione od obcych rozwiązań. Przyszłość należy do tych państw, które tworzą korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości oraz ekspansji międzynarodowej krajowych produktów. Marzę też o tym, aby stało się naszą dobrą praktyką to, że te polskie przedsiębiorstwa, które z powodzeniem wchodzą na międzynarodowe rynki, pociągną za sobą mniejsze firmy. W ten sposób dadzą im niesłychaną szansę na rozwój i sprawdzenie sił w nowych realiach.

Kto inny ma to zrobić? Chciałbym też, aby państwo potrafiło taką pozytywną postawę doceniać i wspierać, ponieważ sukcesy polskich firm służą nam wszystkim. Marzę o tym, abyśmy zaczęli w Polsce doceniać znaczenie słowa „kontynuacja”. Sztuką jest dostrzec wartość w tym, co zrobił ktoś przed nami. Ani w biznesie, ani w państwie nie zawsze wszystko trzeba rewolucjonizować i tworzyć od podstaw.

Musimy nauczyć się szanować i doceniać siebie nawzajem, jeśli chcemy, by szanowały nas inne państwa oraz zagraniczne firmy. Oczywiście trzeba zachować pokorę, zwłaszcza w tych dziedzinach, gdzie powinniśmy się uczyć od lepszych, ale jeśli my, Polacy, nie zaczniemy w końcu grać do jednej bramki, to nasza rola zostanie zmarginalizowana. Czy to wszystko uda się zrealizować w 2018 r.? Nie zależy to tylko ode mnie. Anatole France, francuski noblista, pisał, że „aby osiągnąć wspaniałe rzeczy, musimy marzyć tak dobrze, jak działać”. Jestem przekonany, że działać trzeba wspólnie, a marzenia warto mieć zawsze.

Wszystkie felietony z serii "Co nas czeka">>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Góral przedsiębiorca, prezes Asseco Poland

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy