Na europejskich giełach wzrosty, w USA indeksy opadły pod kreskę
Europejskie parkiety odreagowują poniedziałkową przecenę. Nastroje poprawiła poranna korekta na rynku paliwowym oraz kilka zaskakująco dobrych raportów kwartalnych. Hossę w sektorze spółek wydobywczych podtrzymują kolejne rekordowe wyceny surowców.
Europejskie parkiety odreagowują poniedziałkową przecenę. Nastroje poprawiła poranna korekta na rynku paliwowym oraz kilka zaskakująco dobrych raportów kwartalnych. Hossę w sektorze spółek wydobywczych podtrzymują kolejne rekordowe wyceny surowców.
Niespodziankę sprawiło szwedzkie Volvo, realizując w pierwszym kwartale wyższy od oczekiwanego zysk. Podobnie było w przypadku francuskiego Renault. W obu przypadkach wycena wzrasta nawet powyżej 6 proc.
Silnie zwyżkuje też kurs TeliaSonera, największego skandynawskiego operatora telefonicznego. Zyski spółki wzrosły w pierwszym kwartale o 16 proc. zdecydowanie przekraczając prognozy analityków.
Ponad 2 proc. rośnie kurs papierów Whitbread, operatora m.in. sieci restauracji Pizza Hut w Wielkiej Brytanii. Wynik netto spółki w ujęciu rocznym wzrósł aż o 57 proc. To także w dużej mierze zasługa większej liczby klientów Premier Travel, sieci tanich hoteli zarządzanych przez firmę.
Jak szacują specjaliści z FactSet Research z Londynu, zyski spółek wchodzących w skład indeksu Stoxx600 powinny w tym roku wzrosnąć o 6,8 proc. W minionym roku skala dynamiki była znacznie wyższa i wyniosła 26 proc. Spowolnienie to wynik wysokich cen paliw i surowców.
Droga ropa nie zawsze jest w stanie pomóc. Zysk BP spadł o 15 proc. Winę za to jednak ponosi zmniejszenie produkcji po serii huraganów w Zatoce Meksykańskiej i wzrost podatków. W reakcji wycena akcji lekko spada.
Wtorkowa sesja w USA rozpoczęła się od wzrostu indeksów. Podobnie jak w Europie, impulsem do podbijania wyceny były wyniki kwartalne kilku znaczących spółek. W pierwszych minutach handlu, wzrostowy trend był jednak bardzo anemiczny. Większy optymizm inwestorów tłumią doniesienia z Iranu, które mają bezpośrednie przełożenie na wzrost cen kontraktów terminowych na ropę. Po półgodzinie indeksy znalazły się pod kreską, a co wpływ miały nienajlepsze – z punktu widzenia stóp procentowych - dane makro.
Wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł nieoczekiwanie w kwietniu do 109,6 pkt. To najwyższa wartość wskaźnika od maja 2002 r. Analitycy oczekiwali spadki indeksu do 106 pkt. z 107,2 pkt w marcu.
Z kolei sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w marcu wzrosła o 0,3 proc. do 6,92 mln w ujęciu rocznym. Eksperci szacowali tę liczbę na 6,67 mln.
Rośnie kurs akcji drugiego co do wielkości koncernu chemicznego DuPont. Firma w pierwszym kwartale odnotowała 15 proc. wzrost zysków bijąc prognozy specjalistów. Dobrze prezentują się również papiery Sun Microsystem. Co prawda potentat komputerowy poniósł wysoką stratę w trzecim kwartale, graczy ucieszyła jednak informacja o zmianie na stanowisku szefa spółki.
© ℗Podpis: (Tadeusz Stasiuk)